Papiller tiroid kanseri lenf nodu metastazının saptanmasında tiroglobulin wash out tekniği ile ince iğne aspirasyon biyopsisinin karşılaştırılması
Comparison of thyroglobulin wash out technique and fine needle aspiration biopsy for determination of papiller thyroid cancer lymph node metastasis
- Tez No: 559544
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ERBİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Bu çalışmada iyi diferansiye tiroid kanserinin boyun metastazlarının saptanmasında ince iğne aspirasyon biyopsisi(İİAB) ve ince iğne aspirat materyalinden tiroglobulin (İİA-Tg) tayininin tanısal değerlerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmaya papiller tiroid kanseri nüksü olan veya boyunda papiller tiroid kanseri metastazı olan 225 hasta dahil edildi. Bu 225 hastada 255 gangliyon hem İİAB hem de İİA-Tg tekniği ile değerlendirildi. Son tanı histopatolojik inceleme ile kondu ve İİAB ve İİA-Tg sonuçlarıyla karşılaştırıldı. Sonuçlar: İİAB ile 212 lenf gangliyonuna doğru bir şekilde tanı konuldu ancak bu teknik 43 gangliyonda doğru tanı koymakta yetersiz kaldı. İİA-Tg tekniği ile 253 gangliyona doğru tanı konulurken 2 gangliyonda bu teknik yetersiz kalmıştır. İİA-Tg eşik değeri 28,5 ng/ml olarak alındığında bu tekniğin duyarlılığı %100, özgüllüğü %96, tanısal doğruluğu %99, pozitif tahmin değeri (PTD) %99 ve negatif tahmin değeri(NTD) %100 olarak bulunmuştur. İİA-Tg'nin özgüllük, tanısal doğruluk; PTD ve NTD, İİAB'den anlamlı olarak daha yüksek saptanmıştır. Tartışma: Tg wash out tekniği diferansiye tiroid kanserlerinin lenf nodu metastazlarının saptanmasında güvenle uygulanabilecek bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to compare the diagnostic value of fine-needle aspiration cytology (FNAC) and fine-needle aspiration thyroglobulin measurement (FNA-Tg) for detecting cervical lymph node metastases from differentiated thyroid carcinomas. Methods: This prospective study included 225 patients with neck node metastases or recurrences of papillary thyroid carcinoma. From 225 patients, 255 lymph nodes were evaluated by FNAC and FNA-Tg. Final diagnoses confirmed by histological examination were compared to preoperative FNAC and FNA-Tg results. Results: FNAC correctly diagnosed 212 lymph nodes, whereas FNAC failed to diagnose 43 of them. FNA-Tg correctly diagnosed 253 lymph nodes, whereas FNA-Tg failed to diagnose 2 of them. FNA-Tg levels showed 100% sensitivity, 96% specificity, 99% diagnostic accuracy, 99% in positive predictive value (PPV), and 100% in negative predictive value (NPV) with the threshold of FNA-Tg level at diagnostic accuracy 28,5 ng/ml. The specifity, diagnostic accuracy, PPV, and NPV of FNA-Tg were significantly higher than that of the FNAC. Conclusion: FNA-Tg measurement can be performed safely for the detection of lymph node metastasis in patients with differentiated thyroid carcinomas.