Bir mesleki ve teknik anadolu lisesi öğrencilerinde iş sağlığı ve güvenliği bilgi düzeyi ve iş kazaları sıklığı
Students of at vocational high school measuring level of knowladge occupational healty and safety and frequency of occupational accident
- Tez No: 559572
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECMİ İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, Bir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencilerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Düzeyi ve İş Kazaları Sıklığı belirlenmesi üzerine çalışılmıştır. Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin Mesleki riskler hakkında bilgileri ölçülmüştür. Okul ve iş yaşamında risklerle mücadele etmek için iş güvenliği bilgi düzeyleri ve iş kazası geçirme sıklığı tespit edilmiştir. Araştırmada Seniha Ali Fuat Belgin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde okuyan 12. Sınıf öğrencilerinin iş sağlığı ve güvenliği bilgi düzeyleri ve kaza sıklıkları araştırılmıştır. Günümüzde, sanayide çalışacak ara eleman ihtiyacının büyük bir kısmını Mesleki Liselerden karşılanmaktadır. Mesleki okullarda büyük ölçüde“Uygulamalı Eğitim Modeli”kullanılmakta olup; teorik derslerin yanı sıra pratik uygulamalar da işlenmektedir. Kesitsel tipte olan bu çalışmada 150 kişiye ulaşmak hedeflenmiştir. Ulaşılan toplam kişi sayısı 103 olup katılımcıların yaklaşık %70'ine ulaşılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin çoğu bölüm bazında elektirik-elektronik, makine teknolojileri alanında okumaktadır. İş kazası geçiren öğrencilerin çoğunluğunuda elektirik-elektronik, makine teknolojisi alanında okuyan öğrencilerden oluşmaktadır. Yapılan analiz sonucunda, araştırmaya katılan öğrencilerin İSG eğitimi alanların %41,9'u iş sağlığı ve güvenliği bilgi düzeyi durumu iyi olduğu tespit edilmiştir. ISG eğitim alanların %27,3'ü iş kazası geçirmiştir. Öğrencilerin İSG eğitimlerinin iş kazası geçirmelerinin engellenmesi açısından tek başına yetersiz kaldığı görülmüştür. Ayrıca sisteme giren verilerin görüntülenmesi sayesinde sistem bir eğitim materyali olarak kullanılabilecektir. Anahtar Kelimeler : İş sağlığı eğitimi, meslek lisesi, iş kazası sıklığı
Özet (Çeviri)
In this study, ıt was studied about occupational health and safety and frequency of occupational accident at Vocational and Technical Anatolian High School. It was measured knowledge about vocational risks of vocational and technical anatolian student's. It was determined frequensy of passing accupational accident and knowledge about accupational health and safety to struggle risks at school and work life. In this study, ıt was searched frequency of occupational accident and 12. branch students of knowledge about occupational health and safety at Seniha Ali Fuat Belgin vocational and technical anotolian high school. One of these days, vocational and technical anatolian high schools are supply need to much of intermediate member working of industrial. At vocational schools are used 'makingsurviving learning model' and theoretical lecture besides practical applications. Level of knowledge about occupational safety has a important role during training. This crosssectional study aims to reach 150 students. The total number of people reached 103, reaching % 70 of the participants. Most of students of attendent to search are read about depertment of Elektrical-electronic, machine technology. Most of students of passing accupational accident cosist of students reading elektrical-electronic, machine technology. After analysis result, %41,9 of students attended to research and had occupational health and safety education are detected knowledge of occupational health and safety is well. %27 of darticipants are took education of occupational health and safety, passed occupational accident. Occupational health and safety knowledge of students is an inadequate by oneself to prevent occupational accident. signal to the ignition circuit according to the coming ignition advance value and so the spark of spark plug is provided at the required moment. Key Words : Knowladge Occupational Healty