Lise öğrencilerinin uyku kalitesinin, yeme tutum davranışlarının ve fiziksel aktivitenin okul başarısına etkisi
The effect of high school students' sleep quality, EATING attitudes, and physical activity on school success
  1. Tez No: 717187
  2. Yazar: ALİME BETÜL KINDIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Isparta/Yalvaç ilçe merkezinde bulunan lise öğrencilerinin uyku kalitesinin, yeme tutum davranışlarının ve fiziksel aktivitenin okul başarısına etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırma Isparta İli Yalvaç İlçesinde, Yalvaç Atatürk Anadolu lisesi, Yalvaç Antik Kent Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Yalvaç Fen Lisesi, Yalvaç İbn-I Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Yalvaç Anadolu İmam Hatip Lisesi olmak üzere kendi alanlarında seçilmiş rastgele 5 lisede yapılmıştır. Araştırma 10.02.2020- 18.02.2020 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmaya 338 öğrenci katılmıştır. Katılımcıların yaşları 14-19 arasında değişmekte olup yaş ortalaması 16,19'dur. Öğrencilerin cinsiyetleri göre incelendiğinde %51,2'si (n=173) kadın iken, %48,8'i (n=165) ise erkektir. Veri toplama aracı olarak Yeme Tutum Testi (YTT), Uluslararası fiziksel aktivite anketi kısa formu, Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi ve sosyodemografik özelliklerini sorgulayan tanımlayıcı bilgi formu olmak üzere, 4 bölümden oluşan anket uygulanmıştır. Bulgular: 338 öğrencinin katıldığı çalışmada öğrencilerin cinsiyetleri göre incelendiğinde %51,2'si (n=173) kadın iken, %48,8'i (n=165) ise erkektir,.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to investigate the effects of sleep quality, eating attitude behaviors and physical activity on school success of high school students in Isparta/Yalvaç district center. Materials and Methods: The research was randomly selected in their fields, including Yalvaç Atatürk Anatolian High School, Yalvaç Ancient City Vocational and Technical Anatolian High School, Yalvaç Science High School, Yalvaç İbn-I Sina Vocational and Technical Anatolian High School, Yalvaç Anatolian Imam Hatip High School in Yalvaç District of Isparta Province. Made in 5 high schools. The research was carried out between 10.02.2020 and 18.02.2020. 338 students participated in the study. The ages of the participants range from 14-19, with an average age of 16.19. When the students are examined according to their gender, 51.2% (n=173) are female, while 48.8% (n=165) are male. As a data collection tool, a questionnaire consisting of 4 parts was applied: Eating Attitude Test (EAT), International physical activity questionnaire short form, Pittsburg Sleep Quality Index and descriptive information form questioning sociodemographic characteristics.