İş sağlığı ve güvenliği çalışanlarının çalışma koşulları ve sorunlarının saptanması
Working conditions of occupational health and safety staff and detection of their problems
- Tez No: 559571
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECMİ İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Çalışma hayatının en önemli sorunlarından birisi olan iş kazası ve meslek hastalıkları ülke ekonomisi açısından önemli bir sorun haline gelmiştir. İş kazası ve meslek hastalıkları sonucu oluşan maddi ve manevi kayıpların önüne geçilmesi amacıyla iş sağlığı ve güvenliği alanında işverenlere rehberlik ve danışmanlık yapmak üzere işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarının görevlendirilmesi 01.01.2013 tarihinde yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile önemini artırmıştır. İş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapan bu çalışanların işyerlerinde görevlendirilmesi neticesinde iş kazası ve meslek hastalıklarına bağlı iş günü kaybı, yaralanma ve ölümlerde azalma beklenmektedir. SGK istatistikleri incelendiğinde günümüzde iş kazası ve meslek hastalıkları sonucu ölümlerin azalmadığı, işyerlerindeki iş kazası ve meslek hastalığı sonucu oluşan iş günü kayıplarının arttığı görülmektedir. Bu durumlar birlikte değerlendirildiğinde iş sağlığı ve güvenliği konusunda görevleri kapsamlı bir şekilde belirlenen iş sağlığı ve güvenliği çalışanlarının görevlendirildikleri işyerlerindeki etkinliklerine ilişkin soru işaretleri ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma ile iş sağlığı ve güvenliği alanında çalışanların sorunları tespit edilecek ve çalışma hayatındaki etkilerini sınırlandırıcı faktörler belirlenecektir. Bu faktörleri belirlemek amacıyla iş sağlığı ve güvenliği alanında çalışan iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimlerine sorunların analiz edileceği anket formları hazırlanmıştır. Anket soruları ÇSGB uhdesinde bulunan İSG-Kâtip sistemi aracılığı ile ilgili çalışanlara ulaştırılmıştır. Anket sonucunda elde edilen veriler SPSS programı vasıtasıyla analiz edilmiş ve ilgili veriler Tartışma bölümünde değerlendirilmiş Sonuçlar bölümünde çözüm önerileri belirtilmiştir. Anahtar Kelimeler : İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi
Özet (Çeviri)
Occupational diseases, one of the most important problems of working life has become a major problem in terms of the country's economy. In order to prevent material and moral losses resulting from occupational diseases, employment of a workplace physician to provide guidance and counseling to employers in the field of occupational health and safety has increased its significance with the Law No. 6331 on Occupational Health and Safety which went into effect on 01.01.2013. As a result of occupation of these employees working in the field of occupational health and safety, loss of working days due to occupational diseases and decrease in deaths are expected. When the SSI statistics are examined, it is seen that the deaths after the occupational diseases do not decrease today, and the loss of work days resulting from work accidents and occupational diseases at the work places is increased. Together, these issues raise questions about the activities at workplaces where occupational physicians are assigned to work in a comprehensive manner with regard to occupational health and safety. With this study, the problems of the workplace physicians will be identified and the factors limiting the effects on the working life will be determined. In order to determine these factors, a questionnaire was prepared to analyze the problems of the occupational health and safety practitioners. Questionnaires were sent to employees related to the İSG-Katip system in the MoLSS. The data obtained in the questionnaire were evaluated in the Discussion section and in the Results section, the solution recommendation is stated. Key Words : Occupational Safety Specialist, Workplace Physician