Örgütsel performans yönetimi ile ilgili Türkiye'de yapılmış çalışmaların incelenmesi
Organization performance management examination of the studies made in Turkey
- Tez No: 559598
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET AKİF HELVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma; 2001-2018 yılları arasında örgütsel performans yönetimine yönelik olarak yapılmış akademik çalışmaların incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Amaç doğrultusunda Yüksek Öğretim Kurulu tez veri tabanından performans yönetimine yönelik tezler bilgisayara kaydedilmiştir. Konu ile ilgili bilimsel makaleler, ULAKBİM makale veri tabanından ve Google akademik web sitesinden taranarak bilgisayara kaydedilmiştir. Ardından ulaşılan çalışmalar oluşturulan kodlama formuna göre, kodlanmış ve içerik analizine tabi tutulmuştur. Analiz sonucunda; Türkiye'de 2001-2018 yılları arasında örgütsel performans yönetimine dair 98 lisansüstü tez ve 26 bilimsel makalenin yapıldığı saptanmıştır. 2013 ve 2014 yıllarında yapılan çalışmaların diğer yıllardan daha fazla olduğu, en fazla lisansüstü tezin Sakarya ve Marmara üniversitelerinde yapıldığı,14 farklı anabilim dalında örgütsel performans yönetiminin çalışıldığı, en fazla çalışılan enstitünün ise Sosyal Bilimler Enstitüsü olduğu saptanmıştır. Lisansüstü tezleri en çok Prof. Dr. ünvanlı danışmanların yönettiği ve veri toplama aracı olarak en fazla belgesel tarama yöntemini tercih edildiği saptanmıştır. Ölçek veya anket yöntemiyle verilerini toplayan çalışmalarda en fazla özel sektör çalışanları, eğitim çalışanları ve kamu çalışanlarının evren ve örneklem olarak tercih edildiği, en fazla tercih edilen örnekleme tekniğinin tesadüfi örnekleme tekniği olduğu, veri toplama yöntemi olarak hazır ölçeklerin yoğunlukla tercih edildiği ve incelenen çalışmalarda geçerlik ve güvenirlik çalışmalarına yeterince yer verilmediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to examine academic studies on organizational performance management between 2001 and 2018. In accordance with the objective of the Higher Education Council, the thesis database for performance management was recorded in the computer. Scientific articles related to the subject were scanned from the ULAKBIM article database and from the Google academic web site and recorded on the computer. The results were then encoded according to the coding form and subjected to content analysis. As a result of the analysis, it was determined that 98 graduate thesis on organizational performance management and 26 scientific articles were published in Turkey between 2001 and 2018. It was determined that the studies carried out in 2013 and 2014 were more than the other years, that the graduate thesis was carried out in Sakarya and Marmara universities,that the organizational performance management was carried out in 14 different departments, and that the most studied Institute was the Institute of Social Sciences. Most of the graduate theses Prof. Dr. it has been determined that the most documentary scanning method is directed by the renowned consultants and is preferred as a data collection tool. In the studies which collected data with scale or questionnaire method, it was determined that the most private sector employees, education employees and public employees were preferred as Universe and sample, the most preferred sampling technique was random sampling technique, the prepared scales as data collection method were preferred with density and the validity and reliability studies were not included in the studies.