Konya belediye başkanları (1969-1984)
Konya mayors (1969-1984)
- Tez No: 559653
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Tarih, Public Administration, Political Science, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Konya ili Anadolu Yarımadası'nın ortasında bulunan İç Anadolu Bölgesi'nin güneyinde, şehrin kendi adıyla anılan Konya bölümünde yer almaktadır Konya, insanlık tarihi açısından önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve oldukça zengin bir kültürün izlerini taşımıştır. Tarihi çok eskilere dayanan Konya'da Neolitik Çağdan itibaren yerleşim görülmüştür. Konya, bulunduğu konum itibariyle birçok medeniyetin saldırısına uğramış ve birçok kez de yağmalanmıştır. Konya adının“Kutsal Tasvir”anlamındaki“İkon”sözcüğüne bağlı olduğu iddia edilir. Bizans kaynaklarında Konya şehri“Tokonion”olarak geçmiştir. Arapların Kuniya adını verdikleri Konya, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde bir daha değişmeyerek günümüze kadar gelen ismine kavuşmuştur. Konya Belediye Teşkilatının ilk kuruluşu 1830-39 yılları arasına dayanmaktadır. 1839 yılından itibaren Belediye teşkilatı dönemin şartlarına göre geliştirilmeye çalışılmıştır. Konya, Cumhuriyet döneminde ise Türkiye'nin hızlı gelişen şehirleri arasında yer almıştır. Bu dönemde Konya, Türkiye'nin sekizinci büyük kentidir ve nüfus artışı Türkiye genel nüfus artışından iki kat daha fazla olmuştur. Konya'nın yıllar içindeki değişimi ve gelişimi göreve gelen Belediye Başkanları'nın çalışmaları ve şehre katkıları ile olmuştur. Bu çalışmanın konusunu içeren 1969- 1984 tarihleri arasında Konya'da Yılmaz Kulluk, Mehmet Keçeciler ve Lütfi Fikret Tuncel tarafından Belediye başkanlığı görevi yürütülmüştür.Mehmet Keçeciler ve Lütfi Fikret Tuncel tarafından Belediye başkanlığı görevi yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
The province of Konya is located in the South region of the central Anatolia, the city of this region even is known to be Konya, it is the important home of civilizations in terms of human history and people in Konya are characterized by a pretty culture. Based on ancient history in Konya the settlement occurred from Neolithic Period. Due to its location, Konya has been attacked by many civilizations and has been looted many times.The name of Konya has been claimed to come from the word“Ikon”which describes the world“holy”. There are different narrations on this topic. One of them is that in the city there is a monument of a person who killed the Dragon as a sign of gratitude and upon that monument there is a picture that describes that event. This monument is called“Ikonion”. During the Roman Empire The name Ikonion, was transformed into Icconium. During the period of Byzantium (Constantinople), Konya city became“Tokonion”. The Arab called Konya the name Kuniya, during the Ottoman and Selcuk periods the name remains until now. The first Konya municipal organization was found between 1830 and 1839. From 1839, the municipal organization has tried to be developed according to its conditions. During the republican period, Konya took the eighth place for the fastest growing cities in Turkey. At that time, Konya was the eighth largest city of Turkey and the population has been doubled. The change and development of Konya over the years has been the work of the mayors and the contributions of the city. Between 1969 – 1984, Yılmaz Kulluk, Mehmet Keçeciler ve Lutfi Fikret Tuncel were mayors of Konya.