Carbodiimide'in universal adeziv sistemlerin dentin bağlanma dayanımı üzerine etkisinin mikrogerilim test yöntemiyle incelenmesi
Investigation of effect of carbodiimide on bond strength of üni̇versal adhesive systems to dentine by microtensile test method
  1. Tez No: 559660
  2. Yazar: AYŞE NUR DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SOLEY ARSLAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Piyasadaki dentin adeziv sistemlerin sürekli gelişmesine kıyasla, hibrit tabakanın zayıf stabilitesi hala endişe vericidir ve endojen proteaz aktivitesiyle ilişkili olarak rezin/dentin ara yüzündeki kollajen matrisinin degradasyonu onların ömrünü olumsuz yönde etkileyen ana faktörlerden biridir. Bu in-vitro çalışmanın amacı, MMP inhibitörü olan Carbodiimide (1-etil-3-[3-dimetilaminopropil] carbodiimide) (EDC) adeziv uygulama öncesi dentin yüzey tedavisinde kullanıldığında üniversal adeziv sistemlerin dentine bağlanma dayanımı üzerine etkisinin mikrogerilim test yöntemiyle değerlendirilmesidir. Çalışmada; 80 adet çürüksüz insan molar dişi kullanılmıştır. Standart dentin yüzeyleri elde edildikten sonra dişler rastgele 8 (n=10) gruba ayrılmıştır. Grupların yarısına 1M EDC ile adeziv uygulaması öncesi yüzey tedavisi yapılarak, Single Bond Universal ve Clearfil Universal Bond hem etch-and-rinse hem self-etch modunda kullanılarak uygulanmıştır. Örneklerin yarısı 24 saat distile suda, kalan yarısı 6 ay yapay tükürükte depolanmıştır. Örneklerden 1mm2'lik kesitler alındıktan sonra mikrogerilim bağlanma dayanımı testi yapılmıştır. Kopma yüzeyleri SEM (taramalı elektron mikroskobu) ile incelenerek kopma tipleri belirlenmiştir. Veriler, Shaperio Wilk W, üç-yönlü ANOVA ve post hoc Tukey's testiyle analiz edilmiştir. EDC solüsyonuyla yüzey tedavisi sonrası grupların erken ve geç dönem bağlanma dayanımları ve üniversal adezivlerin etch-and-rinse ve self-etch modunda kullanılmaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Beside the gradual improvements in marketed dentin adhesive systems, the poor stability of the HT is still a matter of concern and the degradation of the collagen matrix at the resin/dentin interface related to the endogenous proteases activity is one of the key factors negatively affecting its longevity. The aim of this in-vitro study is to evaluate the effect of üniversal adhesive systems on dentin bond strength when used in the surface treatment of carbodimide (1-ethyl-3- [3-dimethylaminopropyl] carbodiimide) (EDC), which is an MMP inhibitor. In this study; 80 non-carious human molar teeth were used. After obtaining the standard dentin surfaces the teeth were randomly divided into 8 (n = 10) groups. Half of the groups were treated with 1M EDC prior to adhesive application. Single Bond Universal and Clearfil Universal Bond were applied in both etch-and-rinse and self-etch mode. Half of the samples were stored in 24 hours in distilled water and the remaining half in artificial saliva for 6 months. Microtensile bond strength test was performed after 1 mm2 sections were taken from the samples. Fracture surfaces were examined by SEM (scanning electron microscopy) and fracture types were determined. Data were analyzed by Shaperio Wilk W, three-way ANOVA and post hoc Tukey's test. There was no statistically significant difference between the immediate and delayed bond strengths of the groups after surface treatment with EDC solution and the use of üniversal adhesives in etch-and-rinse and self-etch mode (p> 0.05).