The role of theme and rheme in thematic progression patterns in English argumentative essays by turkish university students
Türk üniversite öğrencilerinin, İngilizce tartışmacı metinlerinin tematik ilerleme örüntülerinde verilen bilgi ve yeni bilginin rolü
- Tez No: 559754
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜNSER DİLARA KOÇBAŞ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yazma, bir mesajın üretilmesi için birçok dil gelişimi evrelerini gerektirdiği için geliştirilmesi en zor becerilerden biri olarak görülmektedir. İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin yazma becerilerini geliştirmek için verilen bilgi/ yeni bilgi ve tematik ilerleme örüntüleri yaygın olarak faydalı kabul edilmiştir. Bu nedenle, bu çalışma İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin yabancı dil sınıfı geçmişlerini dikkate alarak tartışmacı metinlerindeki tematik ilerleme örüntülerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmadaki veriler Türkiye'de özel bir üniversitede İngilizce Öğretmenliği ve Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümlerinde okuyan öğrencilerden alınmıştır. Dahası, bu çalışmaya sekiz tane İngilizceyi anadili olarak konuşanlar da katılmıştır. Bu çalışmanın verileri cümleleri tümceciklere bölünmüş ve tematik ilerleme örüntüleri Danes (1974) tarafından önerilen model temel alınarak incelenmiştir. Öğrenci metinlerinin sonuçları okudukları bölümleri dikkate alınarak birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Sonuçlar İÖ öğrencilerinin PDR öğrencilerinden daha fazla tematik ilerleme örüntüleri kullandıkları ortaya çıkarmıştır.. Her iki bölümden olan öğrencilerin metinlerinde benzer çeşitlilikte tematik ilerleme örüntüleri kullandıkları belirlenmiştir. Son olarak, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin metinlerinde verilen bilgi/ yeni bilginin yanlış kullanımından kaynaklanan yedi problem tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since writing requires a lot of processing of the language to produce a message, it is seen as one of the most difficult skills to be developed. To develop EFL students' writing skills, the notion of Theme/ Rheme and thematic progression patterns are widely accepted to be useful. Therefore, the present study aims to determine the thematic progression patterns in Turkish EFL students' argumentative essays by regarding their language education background. The data in this study were taken from students who study in English Language Teaching and Psychological Counselling and Guidance departments in a private university in Turkey. Moreover, eight native speakers of English participated in the present study, as well. The data was analyzed by dividing the sentences into clauses and defining the thematic progression patterns based on Danes' thematic progression patterns (1974). Results of student essays were compared within each other considering their departments. The results revealed that ELT students use more thematic progression patterns than PCG students. Furthermore, it was determined that students from both of the departments used similar variety of thematic progression patterns in their essays. Finally, seven problems that arise from misuse of Theme and Rheme were identified in Turkish EFL students' written texts.