Sağlık işletmelerinde kurumsal marka imajı ve marka değerinin hizmet kalitesi üzerindeki etkisi
Hospital and health facilities management
  1. Tez No: 559770
  2. Yazar: PERVİN SUCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada, sağlık kuruluşlarından sağlık hizmeti alan kişilerin marka imajı, marka değeri ile hizmet kalitesi algıları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu olarak kullanılmıştır. Anketin birinci bölümü kişisel bilgi sorularından oluşurken ikinci formu Marka İmajı, üçüncü bölümü Marka Değeri ve dördüncü Hizmet Kalitesi ölçeğinden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini rastgele seçilen 203 kişi oluşturmaktadır. Hizmet Kalitesi ile Marka İmajı arasında pozitif yönlü orta bir ilişki bulunmuştur. Hizmet Kalitesi ile Marka Değeri arasında pozitif yönlü güçlü bir ilişki bulunmuştur. Marka İmajı ile Marka Değeri arasında pozitif yönlü orta bir ilişki bulunmuştur. Cinsiyet, eğitim durumu, Medeni durum, Mesleği farklı olan gruplar, Aylık ortalama hane geliri, Mesleki toplam hizmet süresi ve Herhangi bir kronik hastalığı olma durumu ile Marka İmajı, Marka Değeri ve Hizmet Kalitesi açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır. 41 yaş ve daha büyük olanların Marka İmajı, Marka Çağrışımı, Güvenirlik, Heveslilik, Güven, Empati, Hizmet Kalitesi puan ortalaması en büyük yaş azaldıkça ortalama da azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between brand image, brand value and service quality perceptions of those who receive health services was examined. The questionnaire was used as a data collection tool. The first part of the questionnaire consists of personal information questions while the second part consists of Brand Image, the third part is Brand Value and the fourth is Quality of Service. The sample of the study consisted of 200 randomly selected individuals. A moderate positive relationship was found between the Quality of Service and the Brand Image. A strong positive relationship was found between Quality of Service and Brand Value. A moderate positive relationship was found between brand image and brand value. There were no statistically significant differences in terms of Brand Image, Brand Value, and Service Quality between gender, educational status, and marital status, groups with different professions, monthly average household income, total working time and having any chronic diseases. The average of the Brand Image, Brand Association, Reliability, Ambition, Trust, Empathy, Service Quality scores of those who are 41 years old and older decrease as the average age decree