Okul çağındaki çocuklarda marka farkındalığı
School-age children's brand awareness
  1. Tez No: 559797
  2. Yazar: İLKER ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Günümüzde tüketiciler pazarda çok çeşitli ürün ve hizmetlere ulaşabilmekte, farklı ürünlerin ve hizmetlerin reklamlarına maruz kalabilmektedir. İşletmeler kendi ürün ve hizmetlerini tüketicilerin fark etmesi için pazarlama iletişim çabalarına en çok da reklamlara başvurmaktadır. Büyük kitlelere ulaşabilen, görsel ve işitsel unsurlar taşıdığı için önemli bir medya unsuru olan televizyon en çok kullanılan reklam aracıdır. Reklamcılar, televizyon reklamları ile tüketicileri markalar hakkında bilgilendirir, onların zihninde çağrışımlar yaparak markayı hatırlamalarına yardımcı olur. Pazarlamacılar ve reklamcılar çocuklar için farklı reklam stratejileri uygulayarak çocukların marka farkındalığının küçük yaşlarda başlamasına çalışırlar. Böylelikle çocuklarda marka bağlılığı yaratmak ve bu bağlılığın uzun yıllar sürmesi amaç edinilir.
Özet (Çeviri)
The consumers may find various products and services in market and be exposed to advertisements of different products and services. The companies apply to marketing communication efforts in particular advertisements to make consumers become aware of their products and services. The advertisers inform consumers about brands by television advertising and make association in their mind so they help consumers to recall brands. The marketing experts and advertisers apply different advertisement strategies for children, so brand awareness of children starts early age. Thus, the advertisers aim to create brand loyalty for children and to carry on this loyalty for years.