Müzik eğitimi alan öğrencilerde gizli işitme kaybının araştırılması
Investigation of hidden hearing loss in music education students
- Tez No: 851766
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY KIRKIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma müzik eğitimi alan ve müzik eğitimi almayan bireyleri gizli işitme kaybı bakımından değerlendirmek amacıyla yapıldı. Çalışmaya 18-30 yaş arası, Saf Ses Odyometri ve Akustik İmmitansmetrik Değerlendirme ile normal işitme ve normal orta kulak bulgularına sahip olan bireyler dahil edildi sonrasında Yüksek Frekans Odyometri (YFO), Türkçe Matriks Testi (TMT), Rastgele Aralık Tespit Etme Testi (RATET), Distorsiyon Ürünü Otoakustik Emisyon (DPOAE), Otoakustik Emisyonda Kontralateral Supresyon (MOKR) , İşitsel Beyinsapı Cevapları (İUBP) ölçümleri uygulandı. Müzik eğitimi alan çalışma grubu ile müzik eğitimi almayan kontrol grubu arasında Saf Ses Odyometri, YFO, sessizlikte ve gürültüde gerçekleştirilen TMT, RATET, DPOAE ve MOKR ölçümlerinde anlamlı fark elde edilmedi (p>0,05). Yapılan İUBP ölçümünde maksimum şiddette elde edilen dalgalar; dalga latans ve amplitüd bakımından incelendi. Gruplar arasında dalga latanslarında ve I ve III.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate individuals with and without music education in terms of hidden hearing loss. The study included individuals between the ages of 18 and 30 who had normal hearing and normal middle ear findings based on Pure Tone Audiometry and Acoustic İmmittance Measurement. High Frequency Audiometry, Turkish Matrix Test, Random Gap Detection Test, Transient Evoked Otoacoustic Emission Test, Distortion Product Otoacoustic Emission, Contralateral Suppression in Otoacoustic Emission, Auditory Brainstem Responses measurements were performed. There was no significant difference in Pure Tone Audiometry, High Frequency Audiometry, Turkish Matrix Test performed in silence and noise, Random Gap Detection Test, Distortion Product Otoacoustic Emission and Contralateral Suppression in Otoacoustic Emission measurements between the study group receiving music education and the control group without music education (p >0.05). In the Auditory Evoked Potentials measurement, the waves obtained at maximum intensity were examined in terms of wave latency and amplitude. Wave latencies between groups and I and III.