Müzik eğitiminin çocuklarda dijital oyun bağımlılığı ve özgüven düzeylerine etkisi: Enstrüman eğitimi alan ve almayan çocuklar üzerine karşılaştırmalı bir araştırma
The effect of music education on digital game addiction and self-confidence levels in children: A comparative research on children with and without instrument training
  1. Tez No: 929838
  2. Yazar: DEVRİM GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR SOMAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırmanın amacı, 7-16 yaş arası müzik eğitimi alan ve almayan bireylerin dijital oyun bağımlılığı ve özgüven düzeylerinin karşılaştırılmasıdır. Araştırma, nicel araştırma yöntemine dayalı betimleyici bir çalışma olup müzik eğitimi alan (Grup 1, n=60 kişi) ve almayan (Grup 2, n=43 kişi) her iki grup için dijital oyun bağımlılığı ve özgüven değişkenleri ilişkisel tarama yöntemi karşılaştırılmıştır. Çalışma grubunda öncelikle 103 katılımcıya iki kategoriden oluşan anket formu uygulandı. Katılımcılara ilk kategoride yer alan sosyo-demografik bilgiler soruldu. Daha sonra Dijital Oyun Bağımlılık (DOB) ölçeği ve Genel Öz yeterlilik Ölçeği (GÖYÖ): ölçeklerine ait sorular uygulandı. Araştırmamızın istatiksel analizi SPSS 25 (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılarak yapıldı. Niceliksel veriler karşılaştırılırken Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi ve Ki-kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to compare the digital game addiction and self-confidence levels of individuals between the ages of 7-16 who receive music education and those who do not. The study is a descriptive study based on quantitative research method, and the relational screening method of digital game addiction and self-confidence variables was compared for both groups who received music education (Group 1, n=60 people) and those who did not (Group 2, n=43 people). In the study group, firstly, a questionnaire consisting of two categories was applied to 103 participants. Participants were asked about socio-demographic information in the first category. Then, questions related to the Digital Game Addiction (DOB) scale and the General Self-Efficacy Scale (SEE): scales were applied. Statistical analysis of our study was performed using SPSS 25 (Statistical Package for Social Sciences) program. Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis H test and Chi-square test were used to compare quantitative data.