Tip1 ve tip2 diyabetus mellitus hastalarında; Ekzokrinpankreas yetmezliği sıklığının araştırılması ve çeşitli klinikve laboratuvar parametreleriyle ilişkisinin incelenmesi
Type1 and type2 diabetus mellitus patients; Exocrineinvestigation of the frequency of pancreas failure and various clinic and investigation of the relationship with laboratory parameters
- Tez No: 809801
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET ASIL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
özet:Diyabetus Mellitus hastalarında pankreas enzim yetersizliği (PEY), sık rastlanan bir klinik durumdur. Tez çalışmamızın amacı Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı polikliniği ve servisinde Tip 1 DM ve Tip 2 DM tanıları olan hastalarda pankreas enzim yetersizliği sıklığını saptamak ve bu hastaların, klinik ve laboratuvar tetkiklerini retrospektif olarak inceleyip arasındaki ilişkileri değerlendirmektir. Y : Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Polikliniği ve servisinde Tip 1 veya Tip 2 DM tanıları ile takip edilen 165 hastadan fekal numune alındı. Alınan fekal numuneler FE- 1 biyokimya çalışma kitleri temin edilene kadar -80 derecede muhafaza edildi. Alınan fekal numunelerde PEY varlığı açısından enzim-bağlı-immün assay (ELISA) kitleri kullanılarak fekal elastaz 1 (FE1) düzeyi ölçüldü. Fekal elastaz düzeyleri μg/g olanlar normal ekzokrin fonksiyonlu, 100-200 μg/g olanlar hafif-orta ekzokrin pankreas yetmezliği (PEY),
Özet (Çeviri)
Introduction: Pancreatic enzyme deficiency (PEI) is a common clinical condition in patients with Diabetes Mellitus. The aim of our thesis study is to determine the frequency of pancreatic enzyme insufficiency in patients with Type 1 or Type 2 DM in Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Endocrinology and Metabolism Diseases Department and service, and to retrospectively examine the clinical and laboratory tests of these patients and evaluate the difference to evaluate relationships. Methods: Fecal samples were obtained from 165 patients with Type 1 or Type 2 DM who were followed up in Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine, Department of Internal Diseases, Endocrinology and Metabolic Diseases Outpatient Clinic and service. The fecal samples taken were kept at -80 degrees until FE-1 biochemistry study kits were obtained. Fecal elastase 1 (FE1) level was measured using enzyme-linked-immune assay (ELISA) kits for the presence of PEI in fecal samples. Fecal elastase levels of 200 μg/g were classified as normal exocrine function, 100-200 μg/g as mild to moderate exocrine pancreatic insufficiency (PEI), and