Somunların soğuk şekillendirme yöntemi ile üretimi esnasında somunlarda meydana gelen hatalar, önleme yöntemleri ve optimum üretim parametrelerinin belirlenmesi
Flaws occuring in the process of nut manufacturing using cold forming method and identification of optimum production parameters, eleminating defects in nuts
  1. Tez No: 559937
  2. Yazar: İBRAHİM BARBOROS ÖZKOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bağlantı elemanları sektörü de otomotiv, beyaz eşya, makine sanayinin en önemli yan sanayi tedarikçilerinden biridir. Otomotiv, beyaz eşya ve makine sanayinde kullanılan soğuk şekillendirme yöntemi ile üretilen somunların belirlenen kriterlerde ve kalitede üretilmesi önemlidir. Soğuk şekillendirme yöntemi ile üretilen somunlarda meydana gelen hatalar son kullanıcının can ve mal kaybı yaşamasına sebep olabilir. Bu çalışmada soğuk dövme yöntemi ile üretilen somunlarda meydana gelen çatlak hataları incelenmiş bu hataların sebepleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Yapılan araştırmalarda soğuk dövme yöntemi ile üretilen somunlarda gerçekleşen çatlak hataları tane büyümesine bağlı olarak yüzey hatalarının çatlaklara sebep olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bu çalışmada soğuk dövme yöntemi ile üretilen somunların üretilmesi için optimum üretim parametreleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fasteners sector is one of the most important suppliers of automotive, white goods, machinery industry. It is important to produce nuts produced with cold forming method used in automotive, white goods and machinery industry in determined criteria and quality. Errors in nuts produced by cold forming method can cause loss of life and property of the end user. In this study, the cracks in the nuts produced by the cold forging method were investigated and the reasons of these errors were investigated. In the researches, it was found that the cracks in the nuts produced by the cold forging method caused cracks in the surface due to the particle growth. In this study, optimum production parameters were determined to produce nuts produced by cold forging method.