Doğal bulanık limon suyuna limon kabuk yağı ilavesinin aroma ve aroma-aktif bileşikleri üzerine etkisi
Aroma and aroma-active compounds of cloudly lemon juice as affected by addition of lemon peel oil
  1. Tez No: 559938
  2. Yazar: MEHMET YETİŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN SELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, İlk kez Kütdiken cinsi limonlardan elde edilen bulanık limon suyunun aroma maddelerinin belirlenmesi ve limon kabuk yağı eklenerek aroma-aktif bileşiklerinin zenginleştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada taze limon sularının pastörizasyon öncesi ve sonrasında eklenen limon kabuk yağı limon sularının aroma ve aroma-aktif bileşikleri belirlenmiş ve karşılaştırılmıştır. Öte yandan, örneklerde toplam fenolik madde, antioksidan aktivite, asitlik, pH ve renk özellikleri de araştırılmıştır. Örneklerin aroma maddeleri ekstraksiyonunda çözgen yardımıyla aroma evaporasyonu (SAFE) yöntemi kullanılmıştır. Analizler sonucunda limon sularının aromasını çoğunlukla terpen bileşiklerinin oluşturduğu belirlenmiştir. Benzer şekilde, aroma ekstraktı seyreltme analizi (AESA) sonuçlarına göre limonen, -terpinen, β-pinen ve α-pinen gibi terpenlerin limon sularının karakteristik kokusundan sorumlu önemli aroma-aktif bileşikler olduğu belirlenmiştir. Pastörizasyon ve doğal limon kabuk yağı ekleme işlemlerinin limon sularının aroma, aroma-aktif bileşikleri, toplam fenolik bileşikleri ve antioksidan kapasitelerini önemli ölçüde artırdığı belirlenmiştir. Duyusal analiz sonucuna göre en beğenilen örnek pastörizasyon sonrası kabuk yağı ilave edilen limon suları olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to enrich the aroma-active compounds by adding the lemon peel oil and determining the aroma substances of the lemon juice obtained from cv. Kütdiken lemons for the first time. In study, the aroma and aroma-active compounds of lemon juice were studied and compared with fresh lemon juice before and after pasteurization process. On the other hand, total phenolic, antioxidant activity, acidity, pH and color properties of the samples were also investigated. Solvent assisted flavour evaporation (SAFE) method was used for aroma extraction of the samples. As a result of the analysis, it was determined that the aroma of lemon juice was mostly composed of terpene compounds. Similarly, terpenes such as limonene, -terpinene, β-pinene and α-pinene were found to be important aroma-active compounds responsible for the characteristic odor of lemon juice by the application of aroma extract dilution analysis (AEDA). It was determined that pasteurization and adding natural lemon peel oil significantly contributed the aroma, aroma-active compounds, total phenol amounts and antioxidant capacity of lemon juices. Based on the sensory analysis, the most preferred sample was the lemon juice which was added lemon peel oil after pasteurization.