Y kuşağının sendikalar hakkındaki tutumları: Süleyman Demirel Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencileri üzerine bir uygulama
The attitudes of the Y generation on trade the unions: A survey on the students of the Suleyman Demirel University Faculty of Education
  1. Tez No: 560024
  2. Yazar: AYŞEGÜL AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde işçi, işveren ve kamu görevlilerinin hak ve çıkarlarını korumak amacıyla varlığını sürdüren sendikalar, iş yaşamının önemli unsurları arasında bulunmaktadır. Çalışma hayatını oluşturan büyük çoğunluk ise Y Kuşağı üyeleridir. Bu açıdan sendikalar için Y Kuşağı'nın sendikal tutumları önemli bir unsur niteliği taşımaktadır. Sendikalara üye olma kararında etkili olan tutumlar sendikaların varlığını devam ettirebilmeleri bakımından önem taşımaktadır. Sendikal tutumlar; aile, cinsiyet, eğitim, statü ve sosyal çevre gibi faktörlerin etkisinde meydana gelmektedir. Bu araştırmanın amacı; son yıllarda işgücünün çoğunluğunu oluşturan Y Kuşağı öğrencilerinin iş hayatına başlamadan önce sendikalar hakkındaki tutumlarının ve bu tutumları etkileyen demografik özelliklerinin incelenmesidir. Çalışmanın evrenini Süleyman Demirel Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde eğitim gören Y Kuşağı üyesi 440 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmanın sonucunda katılımcıların verdikleri yanıtlara göre; cinsiyet ve üniversiteden önce yaşamlarını geçirmiş oldukları bölgenin sendikal tutumlarının oluşumunda etkisinin olmadığı görülmektedir. Katılımcıların babalarının eğitim düzeyi, öğrenim gördükleri bölüm, ailesinde sendika üyesi olup olmama durumuna göre sendikal tutumlarının farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Modern days, unions continue to exist in order to protect the rights and interests of employee, employers and public officials. The majority of the business life's is Y Generation members. In this respect, trade union attitudes of the Y Generation for trade unions have an important feature. Attitudes that are effective in the decision to become a member of trade unions are important for the continuation of the existence of unions. Trade union attitudes; it occurs under the influence of factors such as family, gender, education, status and social environment. The aim of this study; to investigate the attitudes of Y Generation students who constitute the majority of the workforce in recent years to the trade unions and their demographic characteristics affecting these attitudes. The population of the study consisted of 440 students of Y Generation studying at Suleyman Demirel University Faculty of Education. As a result of the study, according to the responses of the participants; gender and the region in which they had lived before university did not have any effect on the formation of trade union attitudes. It was determined that the education level of the fathers of the participants, the department they were studying, the status of being a union member in their family differentiated the trade union attitudes.