Hint kökenli yeni dini akımlardan Brahma Kumaris
Brahma Kumaris: New religious movement of Indian origin
- Tez No: 995584
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Yeni Dinî Hareketler, özellikle modern çağda ortaya çıkan ve geleneksel dinlerin dışında farklı inanç sistemleri ve uygulamalar geliştiren topluluklardır. Bu hareketler, bireylerin ruhsal arayışlarına yanıt vermek ve toplumsal yapılar içinde alternatif manevi kimlikler oluşturmak amacıyla şekillenmiştir. Yeni Dinî Hareketlerin ortaya çıkışı, hem toplumların sosyolojik dönüşümleriyle hem de dinlerin tarihsel gelişim süreçleriyle bağlantılıdır. Ayrıca bu hareketlerin bazılarında kadınların daha aktif ve görünür liderlik rolleri üstlendiği, toplumsal cinsiyetin ise belirleyici bir unsur hâline geldiği dikkat çekmektedir. Brahma Kumaris, Hinduizm kökenli Yeni Dinî Hareketlerden biri olarak öne çıkmaktadır. 20. yüzyılın başlarında Hindistan'da kurulan bu hareket, ruhsal gelişim, meditasyon ve ahlaki disiplinlere dayanan bir inanç sistemi sunmaktadır. Brahma Kumaris, Tanrı anlayışı, reenkarnasyon, karma ve manevi kurtuluş gibi temel kavramları Hinduizm'den farklılaşan yorumlarla benimsemektedir. Hareket, eğitim, çevre ve kişisel gelişim alanlarında da çeşitli faaliyetler yürütmektedir. Günümüzde uluslararası çapta etkin olan Brahma Kumaris, özellikle bireyin içsel dönüşümüne ve toplumsal barışa katkı sağlamayı amaçlayan bir harekettir.
Özet (Çeviri)
New Religious Movements are communities that emerged, particularly in the modern era, and developed belief systems and practices distinct from traditional religions. These movements have taken shape with the aim of responding to individuals' spiritual quests and creating alternative spiritual identities within social structures. The emergence of New Religious Movements is linked to both the sociological transformations of societies and the historical development processes of religions. It is also noteworthy that in some of these movements, women have taken on more active and visible leadership roles, and gender has become a defining factor. Brahma Kumaris stands out as one of the New Religious Movements originating from Hinduism. Founded in India in the early 20th century, this movement offers a belief system based on spiritual development, meditation, and moral discipline. Brahma Kumaris embraces fundamental concepts such as the understanding of God, reincarnation, karma, and spiritual salvation with interpretations that differ from Hinduism. The movement also carries out various activities in the fields of education, the environment, and personal development. Today, Brahma Kumaris is active internationally and is a movement that aims to contribute to the inner transformation of the individual and to social peace.