Beş yıldızlı otellerdeki mutfak personelinin iş tatmini ve motivasyonu: Manavgat örneği
Job satisfaction and motivation of the kitchen staff in fivestar hotels: Manavgat example
- Tez No: 560075
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNE ERDOĞAN MORÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma Manavgat ilçesindeki beş yıldızlı otellerin mutfak departmanında çalışan işgörenlerin iş tatmini ve iş motivasyonu arasındaki ilişkiyi incelemek için yapılmıştır. Cinsiyet, yaş, öğrenim düzeyi, mutfak departmanındaki görev, işletmedeki çalışma süresi, turizm sektöründeki çalışma süresi, aylık gelir değişkenleri iş tatmini ve motivasyon ile ilişkili olduğu düşünüldüğünden araştırmaya dâhil edilmiştir. Araştırma evrenini Antalya ilinin Manavgat ilçesindeki beş yıldızlı otellerin mutfak departmanında çalışan yaklaşık olarak 5,760 işgören; araştırma örneklemini 400 işgören oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak üç bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Veri toplama aracının ilk bölümünde işgörenlerin cinsiyet, yaş, öğrenim düzeyi, departmandaki görevi, işletmedeki çalışma süresi, turizm sektöründeki çalışma süresi ve aylık gelir bilgilerinden oluşan demografik bilgi formu; ikinci bölümde Weiss ve arkadaşları (1967) tarafından geliştirilen ve Baycan (1985) tarafından Türkçe' ye uyarlanıp güvenirlik-geçerlik çalışmaları yapılan Minnesota İş Tatmini Ölçeği; üçüncü bölümde Dündar, Özutku ve Taşpınar (2007) tarafından farklı çalışmalardan derlenerek oluşturulan İş Motivasyonu Ölçeği yer almaktadır. Ölçeklerin araştırma örneklemine uygunluğunu belirlemek amacıyla detaylı güvenirlik ve geçerlik çalışmaları yapıldıktan sonra karşılaştırma ve ilişki testleri gerçekleştirilerek tablo ve yorumları ile bulgular bölümünde sunulmuştur. Araştırmada Manavgat ilçesi beş yıldızlı otellerinin mutfak departmanında çalışan işgörenlerin iş tatmini ve motivasyonları yüksek düzeyde bulunmuş olup demografik değişkenlere göre yapılan karşılaştırmalarda iş tatmini ve motivasyonun işgörenlerin demografik özelliklerine göre farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir. Araştırmanın temel problem cümlesinin cevabı olarak motivasyon ile iş tatmini arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki olduğu sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship between job satisfaction and job motivation of employees working in kitchen department of five star hotels in Manavgat. The study included gender, age, education level, task in the kitchen department, working time in the enterprise, working time in the tourism sector, and monthly income were considered to be related to job satisfaction and motivation. The research population is approximately 5,760 employees working in the kitchen department of the five-star hotels in the Manavgat district of Antalya. The research sample consists of 400 employees. As a data collection tool, a three-part questionnaire was used. There is a demographic information form consisting of the employees' gender, age, level of education, duty in the department, working time in the company, working time in tourism sector and monthly income information in the first part of the data collection tool; there is Minnesota Job Satisfaction Scale which was developed by Weiss et al (1967) and adapted to Turkish with reliability and validity studies by Baycan (1985) in the second part of the data collection tool; there is Job Motivation Scale created by Dündar, Özutku and Taşpınar (2007) compiled from different studies. In order to determine the suitability of the scales to the research sample, detailed reliability and validity studies are performed and finally performed comparison and relationship tests and tables and comments are presented in the findings section. In the study were found, the job satisfaction and motivation level are high of the employees working in the kitchen department of the five-star hotels of Manavgat and there is significant positive relationship between the job satisfaction and motivation.