Faktoring sözleşmesi ve sözleşmenin borçluya olan etkileri
Factoring contract and effects of the contracton the debtor
  1. Tez No: 560091
  2. Yazar: FİLİZ ARSEVEN YILDIZAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU ÖZKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Ticari yaşamdaki büyük gelişmelere ayak uydurabilmek yeni finansal araçların benimsenmesini zorunlu kılmıştır. Bu çalışmada ülkemizde uzun bir geçmişi olmadığı halde ticari yaşamda çok büyük önem arz eden işlevleri sayesinde ticari işletmelere cazip imkânlar sunan faktoring işlemi ve bu işlemin hukuki temelini oluşturan faktoring sözleşmesi Türk hukuk mevzuatı çerçevesinde ele alınmış, ancak asıl olarak faktoring sözleşmesinin yapılmasında herhangi bir eylemi hatta çoğu zaman faktoring işleminin yapıldığından haberi dahi olmayan borçlunun hukuki durumu üzerinde durulmuştur. Yürürlük tarihi 13.12.2012 olan 6361 Sayılı Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu ve bu Kanuna dayanılarak BDDK tarafından 2013 yılında çıkarılan Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelik, Kanunun yürürlük tarihi olan 13.12.2012'den sonra meydana gelen uyuşmazlıklar bakımından uygulama alanı bulmakta ve faktoringle ilgili önemli düzenlemeler içermektedir. Faktoring işleminin temelinin alacağın devrine dayanması sebebiyle ilgili TBK hükümleri ve faktoringin taraflarından faktoring şirketi ve müşterinin tacir olma zorunluluğu sebebiyle ilgili TTK hükümleri de faktoringle ilgili uyuşmazlıklarda uygulama alanı bulmaktadır. Konulara ilişkin değerlendirme yapılırken hangi uyuşmazlığa hangi mevzuat hükmünün uygulanması gerektiği ve bu hususta dikkat edilmesi gereken hususlara değinilmiştir. Uygulamada faktoring ile ilgili karşılaşılan uyuşmazlık türlerine konu anlatımının akışını bozmamak için dipnotlarda yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Keeping up with the major developments in commercial life necessitated the adoption of new financial instruments. In this study, the factoring transaction that provides attractive opportunities to commercial enterprises and the factoring contract that constitutes the legal basis of this transaction has been handled within the framework of the Turkish legal legislation, but mainly any action or even most of the factoring contract The legal status of the debtor who is not aware of the fact that the time factoring transaction is performed. The Regulation on the Leasing, Factoring and Financing Companies Law No. 6361 dated 13.12.2012 and the Regulation on the Establishment and Operating Principles of the Financial Leasing, Factoring and Financing Companies issued by the BRSA in 2013 on the basis of this Law, occurs after the effective date of 13.12.2012. In terms of conflicts, it finds application areas and contains important regulations related to factoring. Due to the fact that the basis of the factoring transaction is based on the transfer of the receivable, due to the TBK provisions and the fact that the factoring company and the customer are obliged to become merchants, the provisions of the Turkish Commercial Code also apply to the dispute related factors. When evaluating the issues, which dispute should be applied to the legislation and the issues to be considered in this regard are addressed. In the application, it is included in the footnotes in order to prevent the flow of the subject narrative to the types of disputes related to factoring.