Sosyal medya pratikleri üzerinden sosyal sermaye çözümlemesi (SDÜ örneği)
Social capital analysis through social media practices (SDÜ, example)
  1. Tez No: 560120
  2. Yazar: SELİN AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT AKCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Sosyal sermayenin temeli sosyal ilişkilere, ailemiz ve çevremizle ya da yeni tanınan insanlarla kurulan bağlara dayanmaktadır. Sosyal ilişkiler yüz yüze sağlanırken; günümüzde teknolojinin ve internetin insanların hayatlarında önemli bir yer edinmesiyle bu bağlantıların sosyal paylaşım ağları aracılığıyla gerçekleştirildiği görülmektedir. Bu bağlamda, içerisinde farklı habitusların bulunduğu ve sosyal medyayı en çok kullanan kesim olan üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanımları ve sosyal sermayeleri arasında nasıl bir ilişkinin olduğu SDÜ örneklemi ile anlaşılmaya çalışılmıştır. Sosyal sermaye kuramcılarının sosyal sermayeye yükledikleri anlamdan hareketle sosyal medya ve sosyal sermaye ilişkisi; özellikle de Bourdieu'nun kavramlarından okuma yaparak, habitusun teknoloji ve sosyal medya kullanımında belirleyici bir faktör olup olmadığı, sosyal sermayenin yeni teknolojilerin kullanım amaçlarını ve biçimlerini nasıl belirlediği tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca, toplumsal hayat içerisinde sosyal sermaye üretimini sağlayan, güven, katılım, normlar ve paylaşımların sosyal ağlarda yeni bir sosyal sermaye alanı üretip üretmediği değerlendirilmiştir. Katılımcıların demografik ve sosyo-ekonomik özellikleri, üniversite yaşamları ve öğrenci olmaya yükledikleri anlam, sosyal medya bağlamında teknoloji, internet ve sosyal medya kullanımları, sosyal medyaya yükledikleri anlam ve farklılıklara yönelik tutumları anlaşılmaya çalışılmıştır. Nitel araştırma yöntemi temel alınarak, 28 üniversite öğrencisiyle derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The basis of social capital is based on social relations, our family and environment, or connection with newly recognized people. While social relations are provided face to face; today, technology and the interned have an important place in the lives of people, these connections are realized through social networks. In this context, the relationship between social media usage and social capitals of university students, which have different habituses and which use social media most, was tried to be understood with SDU sample. The relationship between social media and social capital, based on the meaning attributed to social capital by social capital theorist; in particular, by reading from Bourdieu's concepts, it has been tried to determine whether habitus is a determining factor in the use of technology and social media and how social capital determines the purposes and forms of use of new technologies. In addition, it has been evaluated whether trust, participation, norms and shares that provide social capital prodiction in social life produce a new social capital field social network. It was tried to understand the demographic and socio-economic characteristics of the interviewees, university life and the meaning attributed to being a student and they place on social media; their use of tecnology, internet and social media in the context of social media, their attitudes towards the meanings and the differences. Based on the qualitative research methodology, it was interviewed in-dept with 28 university students.