Türkiye'de uygulanan konut finansman modellerinin karşılaştırılması
Comparison of housing finance models in Turkey
- Tez No: 560182
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Son yıllarda ülkemizde yüksek konut maliyetleri, enflasyon ve yüksek faiz nedeniyle konut finansmanı sorunu yaşayan orta ve düşük gelirli bireyler için çözüm üretmek amacıyla farklı yöntem ve araçlar ortaya konulmaya başlanmıştır. Faiz hassasiyeti olan ve gelirleri düzenli olmayan sektörlerde çalışan müşterilerin banka finansmanı yerine esnek geri ödeme imkânı sunan finansman türlerini tercih etmeleri, faizsiz ve ortaklığa dayalı konut finansman seçeneklerinin önemini artırmıştır. Bu kapsamda geliştirilen elbirliği sistemi bu araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmada bankacılıkta uygulanan konut finansman sistemi ile elbirliği sistemi belirli bir anapara tutarı ve vade örneği üzerinden karşılaştırılmıştır. Objektif ve gerçekçi bir karşılaştırma yapabilmek için son 10 yılın enflasyon oranları ve konut fiyat endeksleri esas alınmış, dolayısıyla konut finansmanı için gereken tutarın enflasyon ve konut fiyat artışları karşısındaki gerçeğe en yakın değerleri kullanılmıştır. Çalışma sonucunda elbirliği sisteminde çekiliş sonucu finansmanını 33. aydan sonra teslim alan katılımcıların maliyet açısından avantajını kaybettiği sonucuna ulaşılmış, her iki sistemin tüketiciler açısından avantaj ve dezavantajları ortaya konularak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, new methods and instruments have been introduced in order to find solutions for housing finance problems of customers who have been experiencing financial difficulties due to high housing costs, inflation and high interest rates in our country. As customers who have irregular incomes and that who favour interest free banking prefer flexible repayment instead of bank financing, the importance of interest free banking and shared equity home financing systems have been increased. The cooperated housing finance system, developed within this context, is the subject of this research. In this study, housing finance systems, applied in banking and the cooperated housing model, were compared over a certain financing amount and maturity period. In order to make an objective and realistic comparison, the inflation rates and housing price indices of the last ten years have been taken as basis. Accordingly, the real values of the amount required for housing finance against inflation and the increasing house prices have been used. The result of the study revealed that participants who used the cooperated housing finance system lose their advantage if they receive their financing after 33rd. month. The advantages and the disadvantages of both systems for customers were presented and some recommendations on the subject were made.