Ortaokul din kültürü ve ahlak bilgisi ders programının kavram haritaları ile işlenişi
Teaching secondary school religious culture and ethics course program with concept map
  1. Tez No: 560188
  2. Yazar: MURAT KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADETTİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
İçinde bulunduğumuz yüzyıl bilginin elde edilmesi ve kullanılması alanlarında baş döndürücü bir hıza ulaşmıştır. Daha önceki dönemlerde böyle bir hız olmadığı gibi muhtemelen ihtiyaçta yoktu. Günümüzde yaşanan bu hızlı ilerleme tüm alanlarda olduğu gibi eğitim bilimleri ve eğitim teknolojileri alanında da etkisini göstermekte ve eğitimin her alanında büyük bir değişim ve gelişim yaşanmasına sebep olmaktadır. Günümüz eğitim anlayışı eğitim ortamlarını yeniden düzenleyerek, bilginin öğrenene daha kolay, hızlı ve ekonomik bir şekilde verilebilmesini amaçlamaktadır. Bunun için öğretim materyallerinin hazırlanması ve uygulanabilir olması son derece önem arz etmektedir. Son dönemde eğitimin her alanda kullanılan Kavram Haritaları bilginin kazanılmasında ve işlenmesinde etkili ve yararlı bir yöntemdir. Kavram Haritaları mantık olarak bir temel kavram ve alt kavramlardan oluşan, kavramsal bilgiyi şema haline getirerek örgütleyen ve farklı şekillerde hiyerarşik bir örüntüye sahip olan bilgi edinme metot ve yöntemleridir. Öğrenilen bilgiyi örgütleyerek eski ve yeni kavramlarla karşılaştırması, bilginin hem kolay öğrenilmesine, hem kalıcı olmasına hem de başka alanlara transferine imkân sağlamaktadır. Din eğitiminde öğretilecek kavramların genellikle soyut kavramlardan oluşması ve eğitim ortamlarında televizyon, akıllı tahta, vb. interaktif öğrenme sistemlerinin kullanılabilmesi, kavramların zihnimizde örgütlenmesini sağlayan ve birden fazla duyumuza hitap eden Kavram Haritalarını, kullanılabilir ve önemli bir yöntem haline getirmiştir. Çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Öncelikle giriş bölümünde çalışmanın kavramsal çerçevesi aktarılmış, daha sonra başlayan birinci bölümde ise, kavramın tanımı, Kavram Haritalarının tanımı, özellikleri, hazırlanışı, türleri ve faydaları verilmiştir. İkinci bölümde Ortaokul Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinde yer alan müfredat programı, kavramları ve kazanımları ve müfredat programı dâhilindeki ünitelerde yer alan konularla ilgili, kazanımlara uygunluk arz eden Kavram Haritaları oluşturulmuştur. Çalışmanın kapsamı, Ortaokul Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders programının Kavram Haritalarıyla işlenmesinden ibarettir. Anahtar Kelimeler Kavram, Kavram Haritası, Din, Din Eğitimi-Öğretimi
Özet (Çeviri)
The present century has reached an unprecedented pace in the fields of information acquisition and use. There was no such speed in previous periods and probably wasn't needed. Today, this rapid progress takes effect in the field of educational sciences and educational technologies as well as in all other fields and causes a great change and developments in every field of education. Today's understanding of education aims to provide information to the learner more easily, quickly and economically by rearranging educational environments. For this, the preparation and applicability of teaching materials are extremely important. Concept maps that are used in every field in the last period of education is a very effective and useful method for acquiring and processing information. Concept maps are methods of acquiring information which consist of a basic concept and sub-concepts and they organize conceptual information into a schema and have a hierarchical pattern in different ways. By organizing the learned information and comparing it with the old and new concepts, it allows both easy and permanent learning and also enables knowledge transfer into other areas. The concepts to be taught in religious education generally consist of abstract concepts and thereby using interactive learning systems in educational environments such as television, smartboard, etc. has made the concept maps which enable the organization of concepts in our minds and appeals to multiple senses useful and important method. The study consists of two main parts. Primarily, the conceptual framework of the study is narrated in the introduction, and then in the first part the definition of the concept, the definition of the concept maps, the features, preparation, types, and benefits are given. In the second part, the curriculum, concepts and learning outcomes of Secondary School Religious Culture and Ethics Course and concept maps which are compatible with the learning outcomes have been formed, regarding the subjects in the units within the curriculum. The scope of the study consists of teaching the Religious Culture and Ethics Course curriculum with concept maps in secondary schools. Key Words Concept, Concept Map, Religion, Religious Education