Ortaokul din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde doğruluk-dürüstlük değerinin öğretimi
In secondary school religious culture and ethics courses teaching the values of accuracy-honesty
- Tez No: 898886
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSLAM MUSAYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tezin amacı, Ortaokul Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinde doğruluk-dürüstlük değer öğretiminin din eğitimi açısından nasıl yapılmasının planlandığı ve bu planlamanın ders kitaplarında nasıl ele alındığını, yeterince ele alınmadıysa eksik yönleri ortaya koymaktır. Çalışmamız Giriş, Değerler Eğitimi, Ortaokul Din kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde doğruluk-dürüstlük değeri, Tartışma, Sonuç ve Öneri kısımlarından oluşmaktadır. Giriş kısmında, doğruluk-dürüstlük değerinin kuramsal çerçevesi, araştırmanın önemi, amacı ve yönteminden bahsedilmiştir. Bunun yanında literatür taraması ve doğruluk-dürüstlük değerleriyle ilgili kavram değerlendirmesi yapılmıştır. Ayrıca ortaya konulan tespitler neticesinde elde edilen veriler, değer eğitimi yaklaşımları, yapılandırmacı yaklaşım çerçevesinde değerlendirilmiştir. İkinci bölümde ise İlköğretim (Ortaokul) Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde doğruluk-dürüstlük değeri bölümünde, İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretim Programı ve ders kitaplarındaki doğruluk-dürüstlük değerinin öğretimi ile ilgili etkinlikler, yaklaşımlar çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bu çalışma sonucunda İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretim Programında doğruluk-dürüstlük değeri yer almasına rağmen ders kitaplarında tüm ünitelere yansıtılacak şekilde aynı düzeyde olmadığı tespit edilmiştir. Bir başka deyişle doğruluk-dürüstlük değerinin öğretimi konusunda öğretim programı ile ders kitaplarındaki üniteler arasında bir uyumsuzluk olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bu bölümde İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretim Programı ve ders kitaplarında doğruluk-dürüstlük değeri kavram çerçevesinde değerlendirilmiştir. Son bölümde ise yaptığımız çalışmada ulaştığımız sonuçlar ile bu sonuçlar çerçevesinde tartışma ve önerilerimiz sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to reveal how teaching the values of truth and honesty in Secondary School Religious Culture and Ethics courses is planned in terms of religious education, how this planning is handled in the textbooks, and the deficiencies if not adequately addressed. Our study consists of Introduction, Values Education, the value of truth and honesty in the Secondary School Religious Culture and Moral Knowledge course, Discussion, Conclusion and Suggestion parts. In the introduction, the theoretical framework of the truth-honesty value, the importance, purpose and method of the research are mentioned. In addition, a literature review and a concept evaluation regarding truth-honesty values were made. In addition, the data obtained as a result of the findings were evaluated within the framework of value education approaches and constructivist approach. In the second part, in the section on the value of truthfulness and honesty in the Primary School (Middle School) Religious Culture and Moral Knowledge course, the activities and approaches related to teaching the value of truthfulness and honesty in the Primary School Religious Culture and Moral Knowledge Curriculum and textbooks were evaluated within the framework of approaches. As a result of this study, it was determined that although the value of truthfulness and honesty was included in the Primary School Religious Culture and Ethics Curriculum, it was not at the same level as reflected in all units in the textbooks. In other words, it has been determined that there is an incompatibility between the curriculum and the units in the textbooks regarding the teaching of the value of truthfulness and honesty. In addition, in this section, the value of truthfulness and honesty in the Primary School Religious Culture and Ethics Curriculum and textbooks has been evaluated within the framework of the concept. In the last section, the results we reached in our study and our discussions and suggestions within the framework of these results are presented.