Grafik tasarımda yeni bir anlam üretme ortamı olarak artırılmış gerçeklik
Augmented reality as a new meaning creation medium in graphic design
- Tez No: 560217
- Danışmanlar: DOÇ. EBRU SELCAN BARANSELİ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Grafik tasarım her zaman teknoloji ile yakın ilişki içerisinde olmuştur. Fırçalar ve boyalarla başlayan bu ilişki zamanla gelişerek matbaa ve kağıda, sinema ile hareketli görüntülere, sonra da bilgisayar ortamı ile etkileşimli tasarımlara evrilmiştir. Her yeni aşamada grafik tasarım kendisini yeni çözümler ve yeni eklentilerle zenginleştirmiştir. Kaligrafiyi hurufat ile zenginleştirdiği gibi, birler ve sıfırlardan oluşan görünmez bilgisayar dünyasını da ikonlarla, etkileşimli elemanlarla, hareketli görseller ile ve daha nice ögelerle donatarak insanlar için etkileşilebilir, zengin bir ortam haline getirmiştir. Grafik tasarım gelişiminin her aşamasında bir adım ileri giderek varolan kuramlarını gereğinde yıkıp, gereğinde geliştirerek yepyeni ve daha kuvvetli kuramlarla insanın algı ve ifade dünyasını zenginleştirmiştir. 2000'li yılların ilk çeyreğinde, teknolojinin hızla ilerlemesi ile sayısal dünyada ortaya çıkan, yeni bir ortam olan genişletilmiş gerçeklik bakir topraklar olarak tasarımcıların karşısında durmaktadır. Genişletilmiş gerçeklik içerisinde yer alan artırılmış gerçeklik ortamı, fiziksel dünya ile birebir etkileşim içerisinde olması ile grafik tasarım anlatımına yeni olanaklar sağlamaktadır. Henüz gelişme aşamasında olan bu teknolojinin grafik tasarım ile olan ilişkisinin araştırılması, olanaklarının ve yeni anlatım biçimlerinin açıklığa kavuşturulması bu çalışmanın bel kemiğini oluşturmaktadır. Bu sayede grafik tasarım disiplininin bu yeni ortamda nasıl yer alacağı ve yeni ifade biçimlerine nasıl katkıda bulunacağı ortaya çıkarılacaktır.
Özet (Çeviri)
Graphic design has always been in a close relationship with technology. This relationship which started with brushes and dyes, evolved into printery and paper, moving images with cinema, and then interactive designs with computers in time. In every new phase, graphic design has enriched itself with new solutions and extensions. As it enriched calligraphy with types, it also enriched the computer world which is basically formed of ones and zeros, into a more interactive and rich setting for people with icons, interactive elements, moving images and many more. Graphic design, in it's every phase of development, enriched people's world of perception and expression, always taking it a step further with breaking down or improving existing theories with brand new and stronger ones when required. In the first quarter of the 2000's, with the progress of technology, a new platform called extended reality emerged in the digital world, and it stands there for designers like virgin lands to be discovered. Augmented reality within the scope of extended reality provides various means for graphic design expression as it is in interaction with the physical world. The research of the relationship between this newly developing technology in progress and graphic design, clarification of its opportunities and new forms of expressions are the backbone of this study. With this study, how the discipline of graphic design will take place in this new setting and how it will contribute to new forms of expression will be examined.