Bilateral koklear implant kullanıcılarında vestibüler sistemin sanal gerçeklik sistemi ile rehabilitasyonu
Rehabilitation of the vestibular system with virtual reality system in bilateral cochlear implant users
  1. Tez No: 707394
  2. Yazar: ENİSE AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İşitsel ve vestibüler sistemler arasındaki anatomik ilişki nedeniyle vestibüler bozukluklar koklear fonksiyon bozukluklarına eşlik edebilir. Ayrıca çok ileri derecede işitme kayıplı bireylerde sıklıkla uygulanan koklear implant cerrahisinin özellikle çocuklar üzerinde denge problemlerine neden olduğu bilinmektedir. Vestibüler semptom gösteren koklear implant kullanıcılarında vestibüler rehabilitasyon programlarının etkinliği ile ilgili yalnızca birkaç çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada bilateral koklear implant kullanan ve vestibuler disfonksiyonu olan 10-17 yaş arası 34 çocuğa vestibüler rehabilitasyon uygulanmıştır. Bireyler randomize olarak iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubuna evde uygulamaları için vestibüler egzersiz programı önerilmiştir. Çalışma grubuna ise vestibüler ev egzersizlerine ek olarak kliniğimizde toplam 6 seans sanal gerçeklik ile vestibüler egzersiz programı uygulanmıştır. Rehabilitasyon öncesi ve sonrası SVV (Subjektif Vizüel Vertikal Test) ve Bilgisayarlı Dinamik Posturografi'nin alt testleri olan Duyu Organizasyon Testi(DOT), Stabilite Sınırları Testi(SST) ve Tek Taraflı Duruş Testi(TTD) ile değerlendirme yapılmıştır. Böylece sanal gerçeklikle desteklenen vestibüler rehabilitasyonun, koklear implantasyonun vestibüler sistem üzerindeki olumsuz etkisini azaltmaya yönelik etkinliğini değerlendirmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the anatomical relationship between the auditory and vestibular systems, vestibular disorders may accompany cochlear dysfunctions. In addition, it is known that cochlear implant surgery, which is frequently applied to individuals with severe hearing loss, causes balance problems, especially in children. There are only a few studies on the effectiveness of vestibular rehabilitation programs in cochlear implant users with vestibular symptoms. In this study, vestibular rehabilitation was applied to 34 children aged 10-17 years who used bilateral cochlear implants and had vestibular dysfunction. The individuals participating in the study were randomly divided into two groups. Vestibular exercise program was recommended to the control group for home practice. In addition to vestibular home exercises, a virtual reality vestibular exercise program was applied to the study group for a total of 6 sessions in our clinic. Before and after rehabilitation programs, SVV (Subjective Visual Vertical Test) and Sensory Organization Test (SOT), Limits of Stability (LOS) and Unilateral Stance (ULS), which are subtests of Computed Dynamic Posturography, were evaluated. Thus, it was aimed to evaluate the effectiveness of vestibular rehabilitation supported by virtual reality to reduce the negative effects of cochlear implantation on the vestibular system.