Endovasküler tedavi yapılmış intrakranial anevrizmaların farklı manyetik rezonans anjiografi teknikleriyle retrospektif olarak karşılaştırılması
Retrospective comparison of different in intracranial aneurysms with different magnetic resonance angiography techniques with endovascular treatment
  1. Tez No: 560351
  2. Yazar: EMRE MIRÇIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN HAKYEMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
İntrakraniyal anevrizmalar travmatik olmayan subaraknoid kanamanın en sık nedenidir. İntrakraniyal anevrizmaların tedavisinde cerrahi ya da endovasküler tedaviden biri tercih edilmektedir. Endovasküler tedavide koil ya da stent uygulaması temel iki tedavi yöntemidir. Tedavisi yapılan anevrizmaların olası nüks-rezidüleri takip edebilmek amacıyla çoğunlukla DSA ya da MRA inceleme yapılmaktadır. DSA altın standart yöntem iken daha az invaziv olan MRA da sıklıkla tercih edilmektedir. Çalışmamızda endovasküler olarak tedavisi yapılan 90 hastadaki 113 anevrizma değerlendirildi. 3 Tesla (T) MR'de 66 ve 1,5 T MR'de 47 olgu incelendi. 3 T ve 1,5 T MR'de Raymond sınıflamasına göre anevrizma oklüzyon oranları birbiri ile karşılaştırıldı. 3 T MR'de THRIVE (T1 weighted high resolution isotropic volume examination) TOF-MRA (Time of flight manyetik rezonans anjiografi), K-MRA (Kontrastlı manyetik rezonans anjiografi) inceleme yapıldı. 1,5 T MR'de TOF-MRA ve K-MRA inceleme yapıldı.
Özet (Çeviri)
Intracranial aneurysms are the most common cause of non-traumatic subarachnoid hemorrhage. Surgical or endovascular treatment is one of the preferred methods for the treatment of intracranial aneurysms. Coil or stent treatment is the main treatment modality for endovascular treatment. In order to follow the possible recurrence-residues of treated aneurysms, DSA or MRA examination is usually performed. While DSA is the gold standard method, MRA, which is less invasive, is frequently preferred. In our study, 113 aneurysms were evaluated in 90 patients treated endovascularly. 66 cases is assessed with 3 T MR and 47 cases is assessed with 1,5 T MR. According to Raymond classification in 3 T and 1,5 T MR, the occlusion rates are compared with each other. THRIVE, TOF-MRA, CE-MRA were performed on 3 T MR. 1,5 T MR was performed with TOF-MRA and K-MRA.