Almanya'nın Avrupa Birliği politikalarının çevresel güvenlik kapsamında incelenmesi
Analysis of Germany's European Union policy in the scope of environmental security
- Tez No: 560352
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖVGÜ KALKAN KÜÇÜKSOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tarihsel süreç içerisinde güvenlik kavramı üzerinde birçok çalışmanın yapıldığı bilinmektedir. Güvenlik kavramının geçmişten günümüze“genişleyerek”ve“derinleşerek”dönüşüm geçirdiği, güvenlik konularının içeriğine çevre meselelerinin dahil olduğu gözlemlenmiştir. Çevresel güvenlik ile ilgili teorik çalışmalar 1970'li yıllarda ivme kazanmıştır. Çevresel güvenlik günümüzde geçerliliğini koruyan ve artan sayıda çalışmanın verildiği güncel bir mesele olarak tartışılmaktadır. Çevresel güvenlik politikalarında ekoloji bir bütün olarak ele alınarak küresel çapta genişleyen tehditlere karşı mücadele edilmektedir. Bu çalışmada Almanya'nın çevresel güvenlik politikaları ile bu politikaların AB kapsamındaki yeri incelenmektedir. Almanya'nın ulusal politikalarında çevresel güvenlik politikalarının oluşumu, gelişimi, içeriği ve temel yönelimleri araştırılarak bu politikaların AB çevresel güvenlik politikaları ile uyumu ve bu doğrultuda Almanya'nın rolü irdelenmektedir. Çalışmada Almanya'nın çevresel güvenliği teorik yaklaşımlar doğrultusunda tartışılmaktadır. Almanya'nın çevresel güvenlik politikaları bütüncül bir çerçevede, söz konusu devletin siyasi, ekonomik ve askeri unsurlarının kapsamında, geleneksel ve eleştirel teoriler doğrultusunda ele alınmaktadır. Yeşil Teori ve Kopenhag Ekolü çalışmada yol gösterici yaklaşımlar olarak kullanılmaktadır. Araştırmada elde edilen sonuçlara bakıldığında, küreselleşmeye paralel şekilde artan çevresel sorunların ekoloji üzerinde varoluşsal bir tehdit arz ettiği gözlemlenmektedir. Çevresel güvenlik sorunlarının sınır aşan bir nitelik arz etmesi, sözkonusu sorunlar ile mücadelede ortak sorumluluk altında çok aktörlü bir yapı gerektirmektedir. Erken zamanlardan itibaren çevresel güvenlik politikalarında deneyimli bir ülke olarak öne çıkan Almanya'nın çevresel mevzuatı anayasal çerçevede düzenlenerek devlet organları kapsamında bir yükümlülük ve ödev niteliği kazanmıştır. Sağlam bir hukuki zemine dayanan Almanya'nın çevre politikaları kapsamlı, verimli ve sürdürülebilir bir çerçevede gelişerek çeşitli işbirliklerinin önünü açmıştır. Almanya'nın çevresel güvenlik politikaları içinde bulunulan dönemin şartlarına paralel bir çerçevede şekillenmiştir. Zira geçmiş dönemde ekoloji temelli yaklaşımdan uzak bir görüntü arz eden Almanya'nın günümüzdeki politikalarının devletlerle ve AB gibi aktörlerle etkileşim içerisinde oluşturulduğu gözlemlenmektedir. Çevresel güvenliğin sağlanmasında bütüncül bir yaklaşım çerçevesinde hareket eden Almanya'nın askeri, siyasi ve ekonomi politikaları ile uyumlu bir kapsamda inşa ettiği politikalarını AB kapsamındaki diğer üye devletlere ihraç ettiği görülmektedir. Almanya çevresel sorunları güvenlikleştirerek, ortak sorumluluk doğrultusunda işbirliği sağlamanın altını çizmektedir. Bu doğrultuda Almanya'nın çevresel güvenlik politikaları ile bölgesel bir lider olarak sistemde yer almayı hedeflediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that many studies have been made on the concept of security in the historical process. It is observed that the concept of security has been transformed by“expanding”and“deepening”from the past to the present and environmental issues are included in the content of security issues. Theoretical studies on environmental safety gained acceleration in 1970s. Environmental security is currently being discussed as an up to date issue with a increasing number of studies. Ecology is considered as a whole in Environmental Security policies and it is being fought against the expanding threats on a global scale. This study examines the environmental security policies of the Federal Republic of Germany and place of these policies in the scope of the EU. The formation, development,content and basic orientations of security policies in the national policies of Germany are analyzed and the compatibility of these policies with the EU environmental security policies and the role of Germany in this direction are examined. In the study, the environmental security of Germany is dealt with in the light of theoretical approaches. Germany's environmental security policies are handled in a holistic framework within the context of the political, economic and military elements of the state, in line with traditional and critical theories. Green Theory and Copenhagen School are used as guiding approaches in the study. Looking at the results of the study, it is observed that increasing environmental problems in parallel with globalization poses an existential threat to ecology. The transboundary feature of environmental security problems requires a multi-actor structure under common responsibility in the fight against these problems. Germany's environmental legislation, which has emerged as an experienced country in environmental security policies since early times, has become an obligation and duty within the scope of the state organs in the constitutional framework. Based on a steady legal basis, Germany's environmental policies have developed in a comprehensive, efficient and sustainable framework, paving the way for various collaborations. It is observed that Germany's environmental security policies are formed in parallel with the conditions of the period in which it was put forward. Because it is observed that Germany's current policies, which were far from an ecology-based approach in the past, were formed in interaction with states and actors such as the EU.It is seen that Germany, which acts in a integrative approach in ensuring environmental security, exports its policies, which are shaped in line with military, political and economic policies, to other member states within the EU. In this direction, it is concluded that Germany aims to take part in the system as a regional leader with its environmental security policies.