Koil embolizasyona uygun olmayan sakküler veya non-sakküler intrakranyal anevrizmaların akım çevirici stentlerle tedavisi
Treatment of sacculer or non-sacculer i̇ntracrani̇al aneurysms whi̇ch not sui̇table for coi̇l emboli̇sati̇on wi̇th flow di̇verter stents
  1. Tez No: 375188
  2. Yazar: ABDULKADİR KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışmada, kliniğimizde tedavi edilen primer koil embolizasyona uygun olmayan sakküler veya non sakküler anevrizmların, kısa ve orta dönem klinik ve radyolojik takipleri ile birlikte değerlendirerek, akım çevirici stentlerin etkinliği ve güvenilirliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 2011-2014 tarihleri arasında akım çevirici stentlerle tedavi edien 22-68 yaşları 21 hastada toplam 23 anevrizma vakası retrospektif olarak takip edilmiştir. Olguların 14'ü geniş boyunlu sakküler, 1'i fuziform, 1'i dissekan, 3'ü kabarcık (blister) ve 4'ü daha önce koil embolizasyon yapılmış geniş boyunlu tekrar büyümüş anevrizmalar olup 5'i rüptüredir. Bu anevrizmalardan 3'ü FRED (Microvention) ile, 20'si ise Pipeline Stent (Covidien) ile tedavi edilmiştir. İşlem sonrası hastaların kısa ve orta dönem klinik ve radyolojik takipleri yapılmıştır. Bulgular: Klinik olarak takip edilen 21 hastada, işlem sırasında ve takiplerinde mortalite görülmedi. Bir hastada stente bağlı komplikasyon olarak perforan arter tıkanıklığına bağlı hemipleji gelişti. Radyolojik takibi yapılan 17 hastada 19 anevrizmanın tam oklüde olduğu izlendi. Rekürrens veya stenoz gelişimi izlenmedi. Sonuç: Akım çevirici stentler, endovasküler tedavisi zor olan geniş boyunlu sakküler veya diğer intrakranyal anevrizmaların tedavisinde, kısa ve orta dönem takiplerine göre güvenli ve etkin bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Purpose: İn this study, we aim to determine the efficiency and reliability of flow diverter stents with eveluating sacculer or non-sacculer intracranial aneurysms which are not suitable for primer coil embolisation treated in our clinic, together with after treatment, short and mid-term clinical and radiologic fallow-up. Material and Method: In our study, 23 aneurysms in 21 patients between the ages of 22-68 treated between 2011-2014 years with flow diverter stents were followed retrospectively. 14 of the cases of wide-necked saccular, 1 of the fusiform, 1 of dissecting, 3 of blister and 4 of previously performed coil embolization of wide-necked regrowth aneurysms. 5 of them are ruptured. 3 of these aneurysms are treated with FRED (Microvention), the remaining 20 aneurysms were treated with Pipeline Stent (Covidien). After the procedure, patients' short-and medium-term clinical and radiographic follow-up was conducted Results: The clinical follow-up in 21 patients, there was no mortality during the procedure and follow-up. In one patient, hemiplagia was seen connected to the perforating artery occlusion as stent-related complications, Total oclusion was seen in all of 19 aneurysms in 17 patients radiologic fallow-up. Recurrence or stenosis was not observed. Conclusion: As a result of the short and medium term follow-up, flow diverter stents are safe and effective in the endovasculer treatment of wide-necked saccular or other intracranial aneurysms that are difficult to treat.