Sağlık çalışanlarında tükenmişlik
Burnout in health workers
- Tez No: 560360
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışma alanında birey, klasik yönetim sisteminde ki araç olan algının etkisinden kurtularak, modern sistem anlayışının hâkim olduğu çalışma çerçevesinde en kaliteli ve en değerli konuma getirilmiştir. Yaşamın her alanında çalışan bireyin sorunlarının ele alınması, irdelenmesi, modern yönetim sistemi kapsamında en önemli nokta olarak dikkat çekmektedir. Bu yaklaşım sonucunda çalışan bireyden, yüksek performanslı çalışma ve aynı zamanda sağlıklı, mutlu, huzurlu olması beklenmektedir. Gelişmişlik sıralamasında ülkelerin birbirleriyle rekabet ettiği sektörlerin en önemlilerinden biri de sağlık hizmetleridir. En küçük hatanın bile telafisinin olmadığı tek sektör, sağlık sektörüdür. Bu önemli sektörde, kalite ve yüksek verimlilik hedeflerine ulaşmada olumlu sonuçlar elde edebilmek için, sağlık çalışanlarının yaşadığı sorunların çözümlenmesi önem arz etmektedir. Modern sistem yaklaşımının amacı; memnun, mutlu, işini seven ve tatminkâr, motivasyonu yüksek, işinden bezmemiş yani tükenmemiş sağlık çalışanı demektir. Bu bağlamda tükenmişliğin, sağlık alanında ve sağlık çalışanı açısından öneminin vurgulanması ve hassasiyetine dikkat çekilmesi gerekmektedir. Bu amaçla çalışmada bölümlendirilmeler yapılmış, birinci bölümde genel tanımlamalara, tükenmişliğin önemine ve ilişkili kavramları ile sağlık çalışanları açısından önemi kavramlar arası ilişkilerine ve tükenmişliğin evreleri, ikinci bölümde tükenmişliğin belirtileri, nedenlerine, tükenmişliğin bireysel, organizasyonel, ailesel ve sağlık çalışanlarına olan etkileri ve baş etme yolları olarak ele alınmıştır. Bu çalışmada, kaynakça taramalarından, tarihçi metotlardan, sahalardaki yaşanılan ve emsal teşkil edilen örneklemlerden ve bir sağlık çalışanı olarak deneyimlerimden yararlanılmıştır. Sağlık çalışanlarında yaşanan tükenmişliğin önemini vurgulamak gerekmektedir. Çünkü sağlığı için yardım talep eden kişilere, sağlıklı, mutlu ve dinamik, aynı zamanda dikkatli hizmet sunabilmek, yani sıfır hata ile çalışmak, sektörü kalite, yüksek verimlilik ve hasta memnuniyetinin hedeflerine ulaştıracaktır.
Özet (Çeviri)
In the study area, the individual is freed from the influence of perception as a tool in the classical management system and has been brought to the highest quality and most valuable position within the framework of the modern system concept. Addressing the problems of the individual working in every field of life is the most important point in the scope of the modern management system. As a result of this approach, it is expected that the working person will be healthy, happy and peaceful. One of the most important sectors in which countries compete with each other is health services. The only sector where the slightest mistake is not even compensated is the health sector. In this important sector, it is important to solve the problems experienced by health workers in order to achieve positive results in achieving quality and high efficiency targets. The aim of the modern system approach; means a health worker who is satisfied, happy, loving his / her job and satisfying, highly motivated, unwilling to work, that is, not psychologically exhausted. In this context, it is necessary to emphasize the importance of burnout in the field of health and health worker. For this purpose, the work is divided into sections, the first chapter includes general definitions, the importance of burnout and related concepts and importance of health workers, concepts of relationships and stages of burnout. In the second chapter, the symptoms and causes of burnout, their effects on individual, organizational, familial and health care workers and their coping strategies are discussed. In this study, bibliography scans, historian methods, experiences in the fields and precedents, and my experiences as a health worker have been utilized. It is necessary to emphasize the importance of burnout in health workers. Because, to provide healthy, happy and dynamic services to those who ask for help for their health, working with zero errors, at the same time to provide careful service, will bring the sector to the goals of quality, high efficiency and patient satisfaction.