Genç erişkinlerde kalistenik egzersiz eğitimi ve xbox kinect ile yapılan egzersiz eğitiminin denge ve propriosepsiyon üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Calisthenic exercise training and exercise training using xbox kinect: Comparison of effects on balance and proprioception in young adults
- Tez No: 560377
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM BAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kalistenik ve exergame egzersiz eğitiminin denge ve propriosepsiyon üzerine etkilerini inceleyen bu çalışmaya sağlıklı ve genç erişkin 85 birey dahil edildi. Bireyler; Exergame (n=28), Kalistenik (n=28) ve Kontrol (n=29) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Exergame grubuna; Xbox Kinect'ten 20.000 Leaks, River Rush, Rally Ball, Reflex Ridges ve Space Ball oyunları, Kalistenik grubuna kalistenik egzersizler ve Kontrol grubuna ise ev egzersizleri 30 dakika süre ile haftanın 2 günü toplam 8 hafta uygulandı. Denge; Biodex Balance System ile, propriosepsiyon; açı ölçen Android telefon uygulaması Goniometer Pro ile ve dispne; Modifiye Borg Skalası ile değerlendirildi. Fiziksel aktiviteden hoşlanma düzeyi ise Fiziksel Aktiviteden Hoşlanma Ölçeği ile değerlendirildi. Tüm değerlendirmeler egzersiz eğitimi öncesi ve 8 hafta sonrasında yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of exergame and calisthenic exercise training on balance and proprioception examined. 85 healthy and young adults were included in the study. The subjects were divided into three groups as Exergame (n = 28), Calisthenic (n = 28) and Control (n = 29). 20.000 Leaks, River Rush, Rally Ball, Reflex Ridges and Space Ball Xbox Kinect games played in Exergame group. Calisthenic exercises were performed in the calisthenic group. In the control group, home exercises were applied. All programs were performed for 30 minutes and twice a week for a total period of 8 weeks. Balance was measured with the Biodex Balance System. Proprioception was evaluated with the Android phone app Goniometer Pro which measures the angle. Fatigue was measured with Modified Borg Scale. The level of enjoyment of physical activity was evaluated with Physical Activity Enjoyment Scale. All assessments were performed before and after 8 weeks of intervention.