Fen bilgisi öğretmen adaylarının ısı ve sıcaklık kavramlarına yönelik algıları: Fenomenografik bir araştırma
Perception of prospective science teacher about heat and temperature concepts: A phenomenographical research
- Tez No: 560411
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİYE KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı fen bilimleri öğretmen adaylarının ısı ve sıcaklık kavramları ile ilgili algılarını ortaya çıkarmaktır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenografik desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2016-2017 eğitim öğretim yılında Konya ilinde bir üniversitenin eğitim fakültesi fen bilgisi öğretmenliği bölümü 30 3. Sınıf öğretmen adayının görüşleri oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan 13 yarı yapılandırılmış mülakat soruları ve 5 tane de doğru yanlış cümlesi ile yarı yapılandırılmış görüşmelerle yapılmıştır. Görüşmeler ses kayıt cihazı ile kaydedilmiştir. Veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiş, öğretmen adaylarının verdikleri cevaplara uygun olarak tema, kodlar, frekans ve yüzdeler oluşturularak tablolar hazırlanmıştır. Araştırmanın sonucunda; günlük yaşamla yakından ilgili olan fen kavramlarından biri olan ısı ve sıcaklık kavramları ile ilgili öğretmen adaylarının bazılarının kavramlarda eksiklikleri bulunduğu, bazılarının bu iki kavramı birbirine karıştırdığı bazılarının ise kavram yanılgılarına sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the perception of prospective scıence teacher about heat and temperature concepts. Phenomenographıcal design of qualitative research methods was used in the research. The group of the study was formed by taking the opinions of 3rd grade prospective teachers in a university, faculty of education in 2016-2017 academic year. 30 prospective teachers participated in the study. The datas were collected by semi-structured interview questions and 5 true-false sentences. The interviews were recarded with a voice recorder. The data were analyzed by content analysis method. Tables, cods, frequencies and percentages were prepared according to the answers of the candidate teachers. As a result of the research, it has been observed that some candidate teachers has lack a concepts about the heat and temperature closely related to daily life. In addition to this, some of the candidate teachers have a misconception.