The effect of critical viewing and reading approach on the critical writing skills of the translation studies students
Çeviri çalışmaları öğrencilerinin eleştirel yazma becerileri üzerinde eleştirel görüş ve okuma yaklaşımının etkisi
  1. Tez No: 560441
  2. Yazar: KÜBRA BODUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLARA DEMİRBULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Mütercim-Tercümanlık, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Translation and Interpretation, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son yıllarda, edebiyatın, özgün metinlerinin ana bileşeni ve malzemesi olarak rolü, nihai bir amaç yerine bir yaratıcı düşünme öğretimi olarak ivme kazanmaktadır. Araştırmanın temel amacı, eleştirel okuma ve yazma yaklaşımının, üniversitedeki Mütercim- Tercümanlık bölümü öğrencilerinin eleştirel yazma becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Yarı Deneysel Desen olan bu çalışmada bağımsız değişkenlerle uygulama yapılmış ve prosedür, deney esnasında yalnızca Deneysel Gruba uygulanmıştır. Araştırmada, Ennis ve Weir (1985) tarafından tasarlanan“Ennis- Weir Eleştirel Düşünme Deneme Testi”kullanılmıştır. Ölçekler İstanbul'da bir vakıf üniversitesinde,“Çevirmenler için İngiliz Dili, Edebiyatı ve Kültürü”dersi kapsamında 30, Mütercim- Tercümanlık bölümü lisans öğrencisine uygulanmıştır. Yapılan çalışma sonucunda uygulanan eğitici öğretim yönteminin yeni bir öğretim programına olacak kadar kapsamlı olup olmadığı araştırılmıştır. Bulgular, hedef gruptaki öğrencilerin Ennis-Weir Eleştirel Düşünme Deneme Testi'nin değerlendirilmesine ilişkin eleştirel görüntüleme yeteneklerini geliştirmek için bu araştırmadan olumlu yönde yararlandıklarını göstermektedir. Hem Deneylse hem de Kontrol Gruplarının deneme testi sonuçlarında nicel bir artış gözlemlenmiştir. Ancak çalışmanın Edutainment yöntemlerine göre kapsamlı uygulandığı Deneysel Grup'ta deneme testi sonuçları arasındaki fark 114 puanken, bu artış Edutainment'ın uygulanmadığı Kontrol Grup'ta yalnızca 7 puanla sınırlı kalmıştır. Uygulanan tüm veri analizlerine göre (ANOVA, Kruskal- Wallis and T-Test), sonuçlar
Özet (Çeviri)
In recent years, the role of literature as the main component and material of its original texts has accelerated as a teaching of creative thinking rather than a final goal. The aim of the study is to examine the effect of critical reading and writing on critical writing skills of students of the Department of Translation and Interpreting at the university. In this study, which was a quasi-experimental study, the procedure was applied with independent variables and only the Experimental Group was applied during the study. In this study, the“Ennis - Weir Critical Thinking Essay Test”, designed by Ennis and Weir (1985), was used. The scales were applied to 30 undergraduate students of the Department of Translation and Interpreting at a private university in Istanbul within the compulsory course of“English Language, Literature and Culture for Translators”. As a result of the study, it was investigated whether the educational teaching method applied is comprehensive enough for a new curriculum. The findings show that the students in the target group benefited positively from this research to develop their critical imaging skills for the evaluation of the Ennis-Weir Critical Thinking Essay Test. A quantitative increase was observed in the results of both the Experimental and the Control groups. However, the difference between the test results of the Experimental group in which the study was performed according to Edutainment methods was 114 points, while this increase was limited to only 7 points in the Control group in which Edutainment was not performed. According to all the data analysis performed (ANOVA, Kruskal- Wallis and T-Test), the result is not significant at p < .01. Accordingly, the results showed the qualitative and quantitative increase and success only in the Experimental Group.