Kondenseri evaporatif soğutulan bireysel iklimlendirme cihaz performansının deneysel incelenmesi
Experimental investigation of the performance of the split type air conditioner with evaporatively cooled condenser
- Tez No: 560476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ülkemizde tüketilen enerjinin yaklaşık %35'inin binalarda tüketildiği, bunun da yaklaşık %70-90 kadarının ısıtma – soğutma için olduğu göz önüne alındığında bireysel iklimlendirme cihazlarında enerji verimliliği sağlayacak yeniliklerin ele alınması son derece önem arz etmektedir. Bu kapsamda bu çalışmada kondenseri evaporatif soğutulan bireysel iklimlendirme cihaz performansı incelenmiştir. Çalışmada 2,5 kW kapasiteli iki ayrı buhar sıkıştırmalı mekanik soğutma çevrimi prensibi ile çalışan iklimlendirme cihazının biri geleneksel hava soğutmalı kondenserli çalıştırılırken diğerinin kondenseri evaporatif olarak soğutulmuş böylece sistemlerin enerji performansları sistematik bir yaklaşımla analiz edilmiştir. Yapılan ölçümler ile sistemlerin soğutma kapasiteleri, elektrik tüketimleri ve performans katsayıları (COP) karşılaştırılarak kondenserin evaporatif soğutulmasının enerji verimliliği üzerine etkisi ve oranları tespit edilmiştir. Literatürde konu üzerine yapılan çalışmalar incelendiğinde birçoğunun yüksek kapasiteli cihazlar için olduğu ve yerel veriler ile tespitlerin yapıldığı görülmüştür. Çalışmada R410A soğutucu akışkanı kullanan oransal kontrollü kompresöre sahip bireysel iklimlendirme cihaz performansının tipik Akdeniz iklim kuşağında yer alan Antalya iklimsel verileri ile analiz edilecek olması açısından çalışma özgün değer içermektedir. Bireysel iklimlendirme cihaz kondenserinin evaporatif soğutulmasıyla COP maksimum %47,08 artmış, kompresör elektrik tüketimi ise maksimum %18,15 düşmüştür. Artış ve azalma oranları dış ortamın nem ve sıcaklığına bağlı olarak değişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Considering that approximately 35% of the energy consumption in Turkey is consumed in buildings and about 70-90% of this energy is used for heating and cooling purposes, it is very important to focus on the innovations that will provide energy efficiency in split type air-conditioning systems. In this context, the performance of the air conditioning system which has an evaporatively cooling condenser has been examined in this study. In the study, two different systems, which both operate with vapor compression (mechanical) refrigeration cycle principles and both have 2,5 kW cooling capacity, were compared. One of the systems was operated with a conventional air-cooled condenser while the other one was operated with an evaporative cooled condenser. Thus the performance of the systems was analysed by a systematic approach. By comparing the cooling capacities, electricity consumptions and coefficients of performance (COPs) of the systems, the effect of evaporative cooling of the condenser on the energy efficiency and the impact ratios were determined. When the studies performed on the subject were investigated, it was seen that many of them were for high capacity systems and conclusions were made with regional data. The performance of the split type air conditioning system with an inverter controlled compressor was analysed for the refrigerant R410A. This study is the first to investigate the performance of a split type air conditioning system with evaporative cooled condenser at climatic conditions of Antalya, which is located in the typical Mediterranean climate zone. With the evaporative cooling of the condenser of the split type air conditioner, the COP increased by 47.08%, and the compressor electricity consumption decreased by 18.15%. The increasing and decreasing rates have changed depending on the humidity and temperature of the outdoor environment.