Sektörel ve operasyonel blokzincir uygunluk analizlerinde kullanılacak kriterlerin belirlenmesi
Determination of criteria to be used in sectoral and operational block chain conformity analysis
  1. Tez No: 560491
  2. Yazar: HİLAL KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Blokzincir teknolojisi, tek merkezde konumlanmış güvenlik otoritesinin kaldırılarak, güvenlik ve onay alma işlemlerinin farklı kullanıcılara dağıtılmasıdır. İnternet üzerinden yapılan veri transferlerinde alışılagelmiş güvenlik uygulamaları merkezi şifreleme yapıları kullanmaktadır. Blokzincir teknolojisi ile merkezi olmayan yeni bir şifreleme kayıt defteri oluşturularak, değerli varlıkların internet ortamında transferinde yüksek güvenlik sunulmaktadır. Blokzincir yaklaşımları finansal sistemlerin yanı sıra, lojistik, enerji, kamu uygulamaları, gıda, tarım, sağlık sektörü, tedarik zincirleri yönetimi vb. birçok alanda işlevsel faaliyet göstermektedir. Tedarik zinciri, ürün veya hizmetlerin ürün yaşam döngü süreçlerinde, hammaddeden başlayarak son müşterinin eline ulaşana kadar geçen operasyonları, bilgi akışını, fiziksel dağıtımları ve alışverişin bütününü içeren bir sistemdir. Bu sistem içerisinde farklı taraflar zinciri tamamlamaktadırlar. Zincir içerisinde, ürün ve servislerin el değiştirmesi sırasında gerek doküman gerekse onayların el değiştirmesi ve finansal süreçlerin tamamlanması gerekmektedir. Blokzincir teknolojileri, bu onay ve finansal süreçlerin güven içerisinde, mesafe kavramı olmaksızın yapılabilmesi ve takip edilebilmesi için uygundur. Bu çalışmada, blokzincir teknolojisinin tedarik zincirlerinde kullanılabilmesi amacıyla kriter setleri oluşturularak, analizler yapılmıştır. Böylece bu yeni teknolojinin tedarik zincirleri alanına uygulanabilir olup olmadığı analiz edilmiş olacaktır. Böylece nispeten maliyetli olan blokzincirin araştırma, geliştirme ve uygulama süreçleri öncesi kriter analizleri ile sektörel uyumluluk ölçülecektir. Maliyet artışlarının önüne geçilecektir.
Özet (Çeviri)
Blockchain technology is based on the distributed approval mechanism with many users inside the system. This technology is stated instead of centralized systems with single security authority. Ordinary data transfer actions require central crypto for security applications. Blockchain technology offers distributed structure with a crypto log book. This log book has a significant role in the transfer of valuable items over web applications. Blockchain applications have wide usage in financial systems, logistics, energy, governmental applications, food industry, agricultural industry, and health industry and supply chains. Supply chains can be defined as lifecycles of products or services including procedures from raw material to end product. All operations including data flow, financial payments, physical distributions and trade activities can be stated inside supply chain. Various parties are completing supply chain. Documentation, approvals and financial procedures have to be completed inside supply chain steps, then the overall trade can be finished. Blockchain technologies are suitable for these necessary procedures such as documentation transfer, approval of transfers, payments and tracking of logistics. In this study, criteria set for blockchain is defined in order to analyze whether blockchain technologies can be applied to supply chains or not. Since blockchain is a complex technology and has cost of application, essential analyzes have to be accomplished before implementation decision.