Sulardaki nitratın uzaklaştırılması
Removal of nitrate from water
  1. Tez No: 560492
  2. Yazar: ÖZLEM ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS ÇENGELOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çoğu ülkede nitratla yeryüzü ve yer altı sularının kirlenmesi yaygın bir problemdir. Nitrat kirliliği endüstriyel aktivitelerden ve özellikle nitrojen gübrelerinin zirai uygulamalarda yoğun kullanımından kaynaklanmaktadır. Avrupa Birliği standartlarına göre içme suyu nitratin 50 ppm'den fazlasını içermemelidir, bunun yanında 25 ppm'lik bir değer daha çok tavsiye edilir. Sudan nitratin uzaklaştırılması için birkaç teknik mevcuttur; denitrifikasyon gibi biyolojik yöntemler, kimyasal yöntemler; donnan dializ, elektrodiyaliz, ters osmoz ve iyon değişimi gibi fizikokimyasal yöntemler. Bu çalışmada; iyon değişim membaları ile sulu çözeltilerden nitratin taşınması incelenmiştir. Neosepta AMX ve SB-6407 anyon değişim membaları boyunca nitrat iyonunun taşınması donnan dializ şartları altında alıcı ve besleme faz konsantrasyonlar ve karşı iyon varlığının bir fonksiyonu olarak çalışıldı. Sonuç olarak; alıcı çözeltinin konsantrasyonun artmasının nitrat taşınımını arttırdığı, besleme fazındaki nitrat konsantrasyonunun artması nitrat taşınımındaki artış ile sonuçlandığını, iki değerlikli anyonların tek değerlikli anyonlara göre nitrat taşınmasında daha azaltıcı etkiye sahip olduğunu ve membranların nitrat taşıma kapasitelerinin SB-6407 > AMX sırasıyla olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Pollution of ground and surface waters by nitrates is a widespread problem in many countries. Nitrate pollution results from industrial activity and especially from intensive agricultural application of nitrogenous fertilizers. According to European Community standards, drinking water must contain no more than 50ppm of nitrate, while a value of 25 ppm is highly recommended. To remove nitrate from water, several techniques are available: biological such as biological denitrification, chemical and physico-chemical such as Donnan dialysis electrodialysis, reverse osmosis and ion-exchange. In this study, removal of nitrate from aqueous solution by ion exchange membrane were investigated. The transport of nitrate ion through Neosepta AMX and SB-6407 anion Exchnage membranes has been studied as a function of feed phase and receiver phase concentration and co-existence anions under donnan dialysis condition. As a conclusion; it was observed that increasing the concentration of receiver solution increased the nitrate transport, increasing of nitrate concentration in feed phase resulted in the increased of nitrate transport, two valances of co-existence anion has more decreasing effect on the nitrate transport than monovalent co-anion, the capacity of fallows the sequence nitrate transport : SB-6407 > AMX