The application of RFID technology in an airline company
Bir havayolu firmasında RFID teknolojisinin uygulanması
- Tez No: 560490
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Havacılık sektörü gün geçtikçe büyümekte taşınan yolcu ve bagaj sayısı da artmaktadır. Taşınan bagaj sayısındaki artış aksaklığa uğrayan bagaj sayısını da arttırmaktadır. Aksaklığa uğrayan her bagaj, havayolu şirketleri için maliyetlere ve yolcular için memnuniyetsizliğe neden olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı, havayolu şirketleri aksaklığa uğrayan bagaj sayısını azaltmak için çeşitli yöntemler geliştirmektedir. Bu tezde Türk Havayolları firmasında kaybolmuş ve yolcu bilgileri üzerinde yer almayan bagajların sahiplerini bulmak için Radio Frequency Identification (RFID) teknoloji uygulaması yapılmıştır. Firmanın kayıp bagajları sakladığı depolara RFID sistemi kurularak, yolculara RFID bagaj kartları isteğe bağlı olarak temin edilmiştir. Bu sistem ile yolcu bilgilerine hızlı ve eksiksiz bir şekilde ulaşılmıştır. Aynı zamanda havalimanı içerisinde depo ve personel ihtiyacı, yolcu ve taşınan bagaj sayıları artmasına rağmen aynı kalmıştır. Ayrıca yolculara kayıp bagajları için ödenen tazminat giderlerinde azalma olduğu proje sonunda gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aviation industry grows day by day, as it grows the number of passenger and baggage increase relatively. The number of carried baggage increases the number of mishandled baggage. Each mishandled baggage causes cost and customer dissatisfaction for airline companies. Alternative and new solutions have been developed by airline companies in order to decrease the number of mishandled baggage. In this thesis, Radio Frequency Identification (RFID) technology was used to find owners of lost and unidentified baggage of Turkish Airlines. The RFID system is installed to the warehouses where the company stores lost baggage and RFID baggage cards are provided to passengers on request. Passenger information was captured rapidly and accurately with this system. At the same time, the warehouse and the volume of staff needed to remain the same in spite of the increase in the volume of passenger and baggage. Also, it was observed at the end of the project that there was a decrease in the compensation paid to the passengers for lost baggage.