Desfluran genotoksisitesi: İnsan lenfositlerinde kardeş kromatid değişimi araştırılması
Desflurane genotoxicity: Investigation of sister chromatid exchange in human lymphocytes
  1. Tez No: 560515
  2. Yazar: BAHAR AYDINLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZCAN ERDEMLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç:İnhalasyon anesteziklerinin potansiyel genotoksisitesi literatürde farklı sonuçları bulunan ve çalışmaları halen devam eden bir konudur. yaygın kullanılan inhalasyon ajanlarının genotoksik güvenliğini belirlemek hastalada ajan seçiminde önemlidir Yöntem ve Gereç: Bu çalışma desfluranın doza bağlı genotoksisitesini araştırmak amacıyla planlandı. Çalışmaya iki grup dahil edildi. 1. grup 0,5 MAC diğer grup 1 MAC desfluran ile idame edildi. Bazal ve anestezinin 3. saatindeki kan örnekleri SCE assay test ile çalışıldı Bulgular: H er iki grupta da bazal SCE oranı anestezinin 3. saatinde artmış olarak bulundu. Fakat 1 MAC grubundaki bazale göre artış istatistiksel olarak anlamlıydı. Sonuç: Desfluran genotoksisitesiyle ilgili sınırlı bilgi mevcuttur. SCE frekanslarını çalışarak 1 MAC desfluran genotoksik etkilerini belirledik.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate dose-related genotoxicity of deflurane. In the literature, there are studies with equivocal data regarding the potential genotoxicity of inhalational anesthetics. However, it is important to know about the genotoxic safety of an anesthetic agent. Materials and Methods: Two groups were enrolled into the study. The first group was maintained with a desflurane minimum alveolar concentration(MAC) of 0,5 and the second was maintained with 1 MAC of desflurane. Blood samples were obtained and studied at the baseline and after 3 h of anesthesia via sister chromatid exchange(SCE) assay. Results: In both groups, SCEs per cell were noted to increased after 3 h of anesthesia, thouogh the increase was only significant in the 1 MAC group. Conclusion: There are limited data on the genotoxicity of desflurane. It seems that 1 MAC of desflurane has a genotoxic effect, as shown by SCE assay