Investigation into prospective middle school mathematics teachers' noticing of students' algebraic thinking within the context of pattern generalization
Ortaokul matematik öğretmen adaylarının öğrencilerin cebirsel düşüncelerini fark etme becerilerinin örüntü genelleme bağlamında incelenmesi
- Tez No: 560514
- Danışmanlar: PROF. DR. MINE ISIKSAL BOSTAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ REYHAN TEKİN SİTRAVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul matematik öğretmen adaylarının, öğrencilerin cebirsel düşüncelerini fark etme becerilerinin örüntü genelleme bağlamında araştırılmasıdır. Konunun derinlemesine araştırılması ve anlaşılması için temel olarak nitel araştırma yöntemine, daha özelde ise durum çalışması yöntemine başvurulmuştur. Araştırmaya katılmaları için amaçlı örneklem yöntemiyle Ankara'daki bir devlet üniversitesinde okuyan 32 öğretmen adayı seçilmiştir. Veriler, 2018-2019 eğitim-öğretim yılının güz döneminde anket ve yarı-yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Veri toplama sürecinde, tüm öğretmen adaylarına anket uygulanmış, sonrasında bunlardan 8'i ile yarı-yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda, veriler Jacobs, Lamb ve Philipp (2010)'in kuramsal çerçevesi dikkate alınarak sürekli karşılaştırmalı analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Bu çalışmanın bulguları, öğretmen adaylarının büyük çoğunluğunun, öğrencilerin örüntü genelleme ile ilgili problem çözümlerini güçlü kanıtlarla açıklayabildiklerini göstermiştir. Fakat öte yandan öğretmen adaylarının öğrencilerin çözümlerinden yola çıkarak, onların cebirsel düşüncelerini analiz edip yorumlamada zorluk çektikleri sonucuna ulaşılmıştır. Dahası, öğretmen adaylarının öğrencilerin yanlış çözümlerini yorumlarken, doğru çözümlere kıyasla daha çok zorlandıkları tespit edilmiştir. Katılımcıların öğrencilere cevap verirken aldıkları kararlarla ilgili bulgulara bakıldığında ise yanlış çözüme sahip öğrencilerin cebirsel düşüncelerini sorularla destekleyebildikleri görülmüştür. Ancak, katılımcıların soruyu doğru çözen öğrencilerin mevcut cebirsel düşüncelerini geliştirememekle birlikte, onlara sadece alıştırma niteliğinde bazı sorular sormak ya da bir takım genel cevaplar vermekle yetindikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate prospective middle school mathematics teachers' noticing skills of students' algebraic thinking within the context of pattern generalization. In order to obtain in- depth exploration and understanding of issue, the qualitative research method, in particular, the case study design was used. Thirty-two prospective teachers who were studying at one of the public universities located in Ankara were selected via purposive sampling as participants. Data was collected in the fall semester of the 2018-2019 academic year through questionnaire and semi-structure interviews. In the data collection process, the questionnaire was applied to all the participants, and then semi-structured interviews were conducted with eight of them. The data was analyzed using the constant comparative method based on an existing theoretical framework for professional noticing of children's mathematical thinking identified by Jacobs, Lamb and Philipp (2010). The findings of this study demonstrated that a vast majority of the prospective teachers could attend to students' solutions regarding pattern generalization with robust evidence and emerging evidence. However, it was revealed that prospective teachers had difficulty in interpreting students' algebraic thinking based on their solutions. Also, they had more difficulty in interpreting algebraic thinking of students with incorrect solutions than correct solutions. The findings about prospective teachers' deciding how to respond on the basis of students' algebraic thinking demonstrated that they could support the algebraic thinking of students with incorrect solutions asking follow-up questions. However, they could not extend the existing algebraic thinking of students who solved the problem correctly. They only provided responses by asking a drill or providing a general response.