Fiyatlandırmanın işletme kârlılığına etkisi: Talep miktarının satış fiyatına duyarlı olduğu ekonomik sipariş miktarı modelleri önerisi
Effect of pricing on business profitability: Proposal for economic order quantity models where demand quantity is sensitive to sales price
  1. Tez No: 560533
  2. Yazar: KEMAL BERKAY AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Üretim sistemlerinde genellikle kusurlu ürün üretilmesi durumu ortaya çıkmaktadır. Bu kusurlu ürünlerin ya tamamı ya da belirli bir oranı tamir edilmektedir. Bu çalışmada tek kalem ürüne karşı olan talep miktarının, satış fiyatının doğrusal bir fonksiyonu olduğu varsayımı ile iki farklı ekonomik sipariş miktarı modeli geliştirilmektedir. Sipariş sonucu teslim alınan ürünler içerisinde kusurlu ürünlerinde olduğu, dolayısıyla satış sırasında hem kusursuz ürünlerin hem de kusurlu ürünlerin olduğu varsayılmaktadır. Kusurlu ürünler, %100 tarama sürecinden sonra eldeki stoktan çıkarılmaktadır. Geliştirilen birinci modelde, kusurlu ürünlerin tarama süresi sonunda tamir edilmek üzere yerel bir firmaya gönderildiği varsayılmaktadır. İkinci modelde ise, ilgili kusurlu ürünlerin indirimli fiyattan satıldığı ve kusurlu ürün miktarı kadar kusursuz ürünün satın alındığı varsayılmaktadır. Bu çalışmadaki temel amaç, toplam kârı maksimum yapacak sipariş miktarı ve talep miktarına duyarlı satış fiyatının belirlenmesidir. Toplam kâr fonksiyonunun konkav olduğu gösterilmekte ve optimal çözümler önerilen bir algoritma ile elde edilmektedir. Ayrıca geliştirilen modellerin özel bir durumu da ele alınmaktadır. Duyarlılık analizlerine sahip sayısal bir örnek ile geliştirilen modellerin geçerliliği gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
In production systems, generally defective product production situation arises. These defective products are repaired in whole or in a certain proportion. In this study, two different economic order quantity models are developed with the assumption that the demand for single item product is a linear function of the sales price. It is assumed that the products that are delivered as a result of the order are in defective products and therefore, during sales, both flawless products and defective products are in defective products. Defective products are removed from the stock after 100% screening. In the first model developed, it is assumed that the defective products are sent to a local company for repair at the end of the screening period. In the second model, it is assumed that the defective products are sold at a discounted price and that the product with the flawed product amount is purchased. The main objective of this study is to determine the sales price sensitive to the order quantity and the quantity of demand that will make the total profit maximum. The total profit function is shown to be concave, and optimal solutions are obtained by a proposed algorithm. In addition, a special case of developed models is also discussed. The validity of the models developed by a numerical sample with sensitivity analysis is shown.