Örgütsel çatışma ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A research on the relationship between organizational conflict and organizational citizenship behaviour
- Tez No: 560549
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM BAYRAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Örgütlerde etkin bir çatışma ortamının varlığının, iyi yönetilmesi durumunda, örgütlerin performanslarını olumlu yönde etkilediği kabul edilmektedir. Örgüt performansına pozitif yönde etki eden örgütsel çatışmanın, örgütün en önemli kaynağı kabul edilen insan kaynaklarının yani çalışanlarının örgüte yönelik geliştirdikleri bir davranış stili olarak kabul edilen örgütsel vatandaşlık davranışı ile olan ilişkinin belirlenmesi bu çalışmanın temel amacıdır. Ayrıca, çalışanların örgütsel vatandaşlık davranışı ve örgütsel çatışma algısının, demografik değişkenler özelinde farklılaşıp farklılaşmadığı da araştırma kapsamında değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucuna göre; örgütsel çatışma algısının alt boyutlarından ödün vermenin gelir düzeyi, mesleki tecrübe, kurumda çalışma süresi değişkenlerinden etkilendiği, uzlaşma alt boyutunun gelir düzeyi değişkeninden ve hükmetme alt boyutunun mesleki tecrübe değişkeninden etkilendiği tespit edilmiştir.Demografik değişkenlerden sadece gelir düzeyi ve kurumda çalışma süresinin örgütsel vatandaşlık davranışının sivil erdem ile centilmenlik alt boyutları üzerinde etkisi olduğu bulunmuştur.Çalışmada kullanılan ölçeklerden örgütsel çatışma ölçeğinin alt boyutları ile örgütsel vatandaşlık davranışı ölçeğinin alt boyutları arasında anlamlı ilişkiler de tespit edilirken sadece örgütsel çatışma alt boyutu kaçınma ile örgütsel vatandaşlık davranışının alt boyutu vicdanlılık ve örgütsel çatışma algısının ödün verme ile örgütsel vatandaşlık davranışının centilmenlik alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Çalışmalar sonunda, uygulamacılar ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is accepted that the presence of an effective conflict environment in organizations positively affects the performance of organizations in the case of good management. The main purpose of this study is to determine the relationship between the organizational citizenship behaviour and the organizational conflict which is accepted as the most important source of the organizational conflict. In addition, whether the employees' organizational citizenship behaviour and perception of organizational conflict differed in terms of demographic variables were also evaluated within the scope of the study. According to the results of the research; it has been determined that compromising the sub-dimensions of perception of organizational conflict is affected by the variables of income level, professional experience, working time in the institution, reconciliation sub-dimension was affected by the income level variable and the sub-dimension of the dominance was affected by the professional experience variable.Among the demographic variables, only income level and working time in the institution had an effect on organizational virtue and civil virtue sub-dimensions of organizational citizenship behaviour.While significant relationships were found between the sub-dimensions of the organizational conflict scale and the sub-dimensions of the organizational citizenship behaviour scale, only relationship between he organizational conflict sub-dimension of avoidance and organizational citizenship behaviour sub-dimensions of conscientiousness and organizational conflict sub-dimension of compromise and organizational citizenship behaviour sub-dimensions of organizational virtue could not be determined. At the end of the results, managerial implications and suggestions for future research are presented.