Farklı alanlarda görevli fabrika çalışanlarının ağrı ve kuvvet değerlendirilmesi ile yaşam kalitesine etkisi
The evaluation of factory labourers in terms of pain, strength, quality of life
- Tez No: 359341
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı; fabrika ortamında farklı birimlerde çalışan işçilerin, çalıştıkları birimlere ve yaptıkları işe göre sahip oldukları kas kuvvetlerinin belirlenmesi, işe bağlı gelişen kas iskelet sistemi şikayetlerinin (KİSŞ) değerlendirilmesi ve bunların yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmaktır. İstanbul CVS Makine İnşaat Sanayi'nin İmalat Bölümüne bağlı“montajlama ve kaynak”bölümlerinde Eylül 2013-Mayıs 2014 yılları arasında yürütülen çalışmaya yaşları 22-51 yıl arasında değişen, 60 erkek birey alındı. Yaşam kalitesi“Yaşam Kalitesi Ölçeği [Kısa Form 36 (Short Form-SF 36)]”, ağrı şiddeti“Visual Analog Skala (VAS)”, el bileği kavrama kuvveti“hand-grip dinamometre (hidrolik el dinamometresi)”ve gövde kas kuvveti“manuel kas testi”ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The Evaluation of Factory Labourers in Terms of Pain, Strength, Quality of Life The purpose of this study; in the factory environment in different units of the workers, where they work and what they do which are defined by muscle strength determination, work induced musculoskeletal complaints and evaluation of their quality of life to investigate what the effect is. Istanbul CVS Machine Building Industry and Trade Inc.. Manufacturing Department“connected to the mount and welding in the section”conducted between September 2013 and May 2014 in the study ranging from ages 22-51 years, 60 were males. Quality of life ''Quality of Life Scale [Short Form-36 (Short Form-SF-36)]“, pain intensity, ”Visual Analogue Scale (VAS)“, wrist, grip strength ”hand-grip dynamometer (hydraulic hand dynamometer)“ and trunk muscle strength ”manual muscle testing" were evaluated.