Moğolistan borsası'nin Doğu Asya borsaları ile eşbütünleşme ve nedensellik analizi
Cointegration and causality analysis of Mongolian stock exchange with East Asian stock exchanges
- Tez No: 560570
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL FETTAHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Moğolistan Borsası“MSE”(Moğolca: Монголын Хөрөнгийн Бирж, İngilizce: Mongolian Stock Exchange, www.mse.mn) ile Doğu Asya'nın önemli endekslerine sahip olan Japonya, Hong Kong, Güney Kore, Çin Halk Cumhuriyeti (Şanghay), Singapur ve Tayvan Borsaları arasındaki eş bütünleşik bir ilişkinin olup olmadığını araştırmaktır. Çalışma kapsamında analiz edilen“MSETOP20”ile N225, KS11HSI, SSEC, STI, TWII endeks değerlerinin 1 Ocak 2012 ve 31 Ocak 2018 dönemine ait 366 haftalık verileri www.mse.mn ve www.inveting.com'nan temin edilmiştir. Yöntem olarak ise ilk aşamada değişkenlerin durağanlığının sınanması gerekçesiyle Genişletilmiş Dickey-Fuller (Augmented Dickey-Fuller (ADF)) birim kök testi uygulanmış, ikinci aşamada ise değişkenler arasında eşbütünleşme ilişkisinin olup olmadığını tespit edebilmek amacıyla ''Johansen Eşbütünleşme Testi'' faydalanılmıştır. Son olarak ilişkilerin yönünü belirlemek için Granger Nedensellik Testi gerçekleştirilmiş ve tüm testler E-Views 9 paket programı ile analiz edilmiştir. Bu testlerden elde edilen ampirik sonuçlara göre, bütün değişkenler birinci derecede durağan olduğu, eşbütüleşme gözlemlenmediği ve Granger nedensellik testi sonucu olarak SSEC ve TWII endeksleri MSETOP20 endeksine doğru tek yönlü nedensellik ilişkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to examine the cointegration relationship between Mongolian Stock Exchange and holders of East Asian's influential indices which are Japan, Hong Kong, South Korea, PRC, Singapore and Taiwan's Stock Exchanges. Data used for the analysis consists of 366 weekly stock indices of MSETOP20, N225, KS11, HSI, SSEC, STI, TWII. The data were downloaded from www.investing.com and www.mse.mn websites and cover the period from January 1, 2012 to 31 December 2018. Then Augmented Dickey-Fuller unit root test was applied to confirm if variables were stationary. To determine the cointegration relationship between variables Johansen Cointegration Test and Granger Causality Tests were employed. All tests were performed via E-Views software. The empirical findings from these tests show that all the variables are stationary at the first difference and there are no cointegration between variable. However, as the result of Granger Causality Test unidirectional causality from SSEC and TWII to MSETOP20 was observed.