6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında ön ödemeli konut satış sözleşmesi
Housing sales agreement on the basis of advance payment within the scope of Consumer Protection Act No. 6502
- Tez No: 560592
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CAHİT GÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ön ödemeli konut satış sözleşmesi, Türk hukuk sistemi içerisinde ilk defa 2013 yılında, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un dördüncü bölümünün 40 ila 46. maddeleri arasında düzenleme alanı bulmuştur. Tüketicileri, gün geçtikçe büyüyen inşaat sektörü karşısında koruma saiki ile kaleme alınan bu hükümlerin son derece yeni olması nedeniyle, günlük hayatta tüketiciler ile satıcıların sıklıkla karşılaşmakta olduğu olaylara Kanun'un uygunluğunun değerlendirilmesi ve de ileri vadede gün yüzüne çıkacağını tahmin ve takdir ettiğimiz sorunların ele alınması gereği hâsıl olmuştur. Bu doğrultuda, çalışmamız kapsamında; ön ödemeli konut satış sözleşmesinin Kanun ve Yönetmeliklere uygun olarak hazırlanması, sözleşmelerin hazırlanma safhasında ve akdi ilişkinin devamında tarafların karşılaştıkları sorunlar, uygulamada dikkat çeken somut olaylar üzerinden tartışılmak suretiyle, doktrin ve içtihatlar göz önünde bulundurularak incelenerek, öneri ve değerlendirmelerimiz sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Housing Sales Agreement on the basis of Advance Payment set out in Turkish Legal System for the first time in 2013 between Article 40- 46 of Section 4 within the scope of Consumer Protection Act no. 6502. We are of the opinion that making an examination in order to determine on convenience of the relevant Code to the cases which arise from the relations between consumers and sellers in their daily life and handling the possible problems which we assume that they will be coming up in the future, are necessary on the grounds that these articles, which set out for the protection of consumers against the construction sector which is growing day by day, are excessively new. Considering legal doctrine in the relevant field and legal precedents, we tried to explain our opinions and examinations in relation with the preparation of housing sales agreement on the basis of advance payment as per the Code and Regulations and problems of the parties which come up in the procedure of agreement preparation and also during term of the agreement over the remarkable disputes in practice.