Çimento ana hammaddelerinin aşındırma özelliklerinin araştırılması
Investigation of abrasion properties of cement raw materials
  1. Tez No: 560608
  2. Yazar: EMİNE EBRU BAYKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çimento fabrikalarında kesintisiz süren üretim sırasında oluşan yüksek sıcaklıklar, ısıl gerilmeler, kullanılan sert ve aşındırıcı hammaddeler, çimento fabrikalarında, makine ve ekipmanların aşınma ve yıpranmalarına neden olmaktadır. Çimento fabrikalarının en önemli konularından biri makine ve ekipmanlarda oluşan aşınmalar nedeniyle duruşlar ve yüksek bakım maliyetleridir. Bu çalışmada bir çimento fabrikasında hammadde kırıcılarında oluşan yüksek aşınma nedeninin araştırılması amacıyla; ana çimento hammaddesi olan kalker ve marnın aşındırıcılık özelliklerinin tespiti yapılmıştır. Bu kapsamda kalker ve marn sahasında değişik yerlerden alınan numunelerde kimyasal analiz, Los Angeles parçalanma direncinin tayini, Micro-Deval aşınmaya karşı direncin tayini, Schmidt çekici sertlik değeri, Cerchar aşınma indeks değeri ve Yoğunluk değerleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
High temperatures, thermal stresses and hard raw materials used during the continuous production in cement plant that is forcing cement factories to wear problem. The biggest and most common problem of the cement factories are the stopage times and high maintenance cost due to wears. In this study, the abrasiveness properties of limestone and marl have been determined to investigate the cause of wear in raw material crushers. Chemical analysis, Los Angeles fragmentation resistance test, Micro-Deval abrasion test, Schmidt hammer hardness test, Cerchar wear index test and density maesurement were performed.