Çok fonksiyonlu teranostik hibrit nanoparçacıkların sentezi ve meme kanseri üzerindeki uygulamaları
Synthesis of multifunctional teranostic hybrid nanoparticles for breast cancer applications
- Tez No: 560628
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN BİRLİK DEMİREL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, kontrollü ilaç salım sisteminde kullanılabilecek elipsoidal manyetik hibrit nanoparçacıklar sentezlendi. Manyetik özellikli Fe3O4@SiO2@mSiO2 nanoparçacıkları geçirimli elektron mikroskobu (TEM), Manyetik Histerisis, yüzey alanı ölçümü (BET) ve x-ışını kırınımı (XRD) ölçümleri ile karakterize edildi. Parçacıkların biyouyumluluğunu arttırmak ve pH/redoks kontrollü salım profili göstermeleri için lipoik asit modifye edilmiş kitosan polimeri (KTLA) sentezlendi. Sentezlenen polimer 1H-NMR ile karakterize edilmiş ve bağlanan lipoik asit grubunun miktarı yapılan trinitrobenzosülfonik asit (TNBSA) testi ile belirlendi. Hazırlanan manyetik özellikli Fe3O4@SiO2@mSiO2 nanoparçacıkları pH/redoks duyarlı KTLA polimeri ile kaplandı. Hazırlanan hibrit nanotaşıyıcı sistem geçirimli elektron mikroskobu (TEM), yüzey alanı ölçümü (BET) ve Fourier Dönüşümlü Kızıl Ötesi Spektrometre (ATR-FTIR) analizleri ile karakterize edildi. Daha sonra nanoparçacıklara model ilaç olarak seçilen rodamin 6G (R6G) yüklendi. KTLA@Fe3O4@SiO2@mSiO2 nanoparçacıkları pH ve redoks kontrollü salım için 1,4 ditiyotriitol (DTT) ile çapraz bağlandı. Çapraz bağlı olan ve olmayan parçacıkların, pH 5,5; 6,8 ve 7,4 olmak üzere üç farklı tampon içerisinde 37˚C'da salım profilleri incelendi. Çapraz bağlı parçacıkların redoks salım etkinliğinin incelenmesi için 0-10 mM arasında değişen derişimlerde Glutatyon (GSH) içeren ortamdaki salım profilleri incelendi. Bununla birlikte parçacıkların ultrases-kontrollü salım profilleri de incelendi. Hazırlanan ve karakterize edilen pH/redoks-duyarlı hibrit nanoparçacıkların meme kanseri üzerindeki etkinliklerinin incelenmesi için anti-kanser ilacı doksorubisin (DOX) yüklendi. DOX yüklü pH/redoks-duyarlı hibrit nanoparçacıkların MCF-7 meme kanseri hücreleri üzerinde toksisite çalışmaları yapıldı. Sonuç olarak; bu tez çalışması kapsamında kontrollü ilaç salım sistemlerinde kullanılabilecek çok fonksiyonlu teranöstik hibrit nanoparçacıklar başarı ile hazırlanarak uygulanabilirlikleri in vitro ortamda gösterildi.
Özet (Çeviri)
In this study, ellipsoidal magnetic hybrid nanoparticles which can be used in controlled drug delivery system were synthesized. The synthesized magnetic Fe3O4@SiO2@mSiO2 nanoparticles were characterized by transmission electron microscopy (TEM), Magnetic Hysteresis, Brunauer, Emmett and Teller (BET) and X-Ray Diffraciton (XRD) measurements. Lipoic acid modified chitosan polymer (CTLA) was synthesized to enhance the biocompatibility of the particles and to provide the pH/redox-responsive release property. The synthesized polymer was characterized by 1H-NMR and lipoic acid modification degree of the polymer was determined by the trinitrobenzenesulfonic acid (TNBSA) assay test. The Fe3O4@SiO2@mSiO2 nanoparticles were coated with pH/redox-sensitive CTLA polymer to obtain hybrid nanoparticles. The prepared hybrid nanoparticles were characterized by transmission electron microscopy (TEM), Brunauer, Emmett and Teller (BET) and fourier-transform infrared spectroscopy (ATR-FTIR) analyses. CTLA@Fe3O4@SiO2@mSiO2 nanoparticles were crosslinked with 1,4-Dithiothreitol (DTT) for redox-controlled release. The both non-crosslinked and crosslinked nanoparticles were loaded with rhodamine 6G (R6G) as a model drug molecules. The release profile of the hybrid nanoparticles were examined at three different pH solutions (pH 5,5; 6,8 and 7,4 ) at 37°C. The redox-controlled release profile of the crosslinked nanoparticles was investigated in the media containing glutathione (GSH) in the different concentrations which were changed from 0 to 10 mM. Moreover, the ultrasound-controlled release profiles of the nanoparticles were investigated. Anti-cancer drug doxorubicin (DOX) was loaded into pH/redox-sensitive hybrid nanoparticles. The cytotoxicity of the DOX-loaded pH/redox-sensitive hybrid nanoparticles were performed on MCF-7 breast cancer cells. As a result; the multifunctional theranostic hybrid nanoparticles have been successfully fabricated and have shown the in vitro effectivity on breast cancer applications.