İstanbul'daki havalimanlarının evrensel tasarım kavramı ışığında incelenmesi
Investigation of airport in istanbul in the light of universal design concept
- Tez No: 560630
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY ÇABUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sivil Havacılık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Civil Aviation, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Günümüzde teknolojik gelişmeler hızla artmakta ve hayatımıza yön vermektedir. Buna rağmen engelli, yaşlı, hamile vb. hareket engeli yaşayan bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak, bulundukları ortama kolay adapte olmalarını sağlamak, tasarım sürecinde bazı basit önlemler alınmadan mümkün olmamaktadır. İnsanın temek hak ve özgürlüklerinden biri olan ulaşım, bu bireyler için de sorunsuz gerçekleşebilmelidir. Bu amaç doğrultusunda, çağımızın önemli ve stratejik sosyal iletişim mekânları haline gelen havalimanlarının“Evrensel Tasarım'' kavramı ve ilkeleri doğrultusunda tasarlanmaları gerekmektedir. Bu tez, İstanbul'daki havalimanlarının ”Evrensel Tasarım'' ilkelerine uygun olup olmadığını saptamak amacıyla hazırlanmıştır. Terminal binaları dahil, tüm iç ve dış mekanların erişilebilirliği ve herkes için tasarıma uygun olup olmadığı denetlenmiştir. Araştırma Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı üzerinde yürütülmüştür. Araştırma verileri, özel izinlerle toplanmıştır. Çalışma ile elde edilen bulguların, ileride tasarlanacak olan havalimanlarına kaynak oluşturulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, technological developments are increasing rapidly and giving direction to our lives. However, it is not possible to facilitate the lives of individuals with disabilities, elderly and pregnant, and to make them easily adaptable to the environment they are in. It is not possible to take some simple measures during the design process. Transportation, which is one of the basic rights and freedoms of human beings, should also be able to be realized smoothly for these individuals. For this purpose, airports that have become important and strategic social communication spaces of our age should be designed in the light of haline“Universal Design”concept Bu. This thesis was carried out to determine whether the airports in Istanbul were in line with the“Universal Design”concept Bu. It is accessible for all interior and exterior spaces, including terminal buildings, and is checked to see if it is suitable for everyone. The study was carried out on Atatürk Airport and Sabiha Gökçen Airport. Research data were collected with special permissions. It is expected that the information obtained as a result of the study can be made in the future with the understanding of olan Universal Design concept.