Tuğla dolgu duvarlar için eşdeğer diyagonal çubuk genişliğinin belirlenmesi
Determination of equivalent diagonal strut width for brick infill walls
- Tez No: 560629
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN AYKAÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERAY ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Yatay yükler etkisinde, çerçeve içerisinde bulunan dolgu duvar davranışı 1950'li yıllardan bu zamana, önemli araştırma konusu olmuştur. Bu araştırmalar yatay yük etkisindeki dolgu duvarın tıpkı bir basınç çubuğu gibi çalışarak üzerine aldığı yükleri köşegeni doğrultusunda aktardığını göstermiştir. Davranışın bu şekilde olması bu tür duvarların, analizlerde basınç çubuğu olarak modellenmesine neden olmuştur. Basınç çubuğunun modellemesinde, çubuk genişliği ise çeşitli yaklaşımlarla hesaplanarak tanımlanmaktadır. Ancak şu ana kadar yapılan çalışmalarda, dolgu duvarın ne kadarlık bir bölümünün yük aktarımına katkısı olduğunun etkin bir deneysel yöntem kullanılarak araştırılmadığı görülmüştür. Bu nedenle konunun deneysel olarak araştırılması amacıyla çeşitli band genişliğinde duvarlar örülmüş, tam duvar dayanımı ile karşılaştırılmıştır. Dört köşesi mafsallı rijit çelik çerçeve içerisine yerleştirilen ½ ölçekli hazırlanan tuğla duvarlar tekdüze yatay yükler altında test edilmiştir. Deney elemanları yedi tipte olup her bir tip için üç tekrar yapılmıştır. Sonuçlar diyagonal basınç çubuğu genişliğinin duvar köşegen uzunluğunun yaklaşık 1/3'ü olarak alınabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The behavior of infill walled frames under the horizontal loads has been an important research field since 1950s. These research showed that the infill walls under the horizontal loads act like a compression strut and transmit the loads in the diagonal direction path of walls. This type of behavior resulted walls to be modeled as a compression strut in the analysis. In the modeling, the strut width is calculated and assigned according to various approaches. However, it was concluded that how much part of the infill wall contributes to the load transfer was not investigated by using an effective experimental method so far. Therefore, in order to investigate the subject experimentally, infill walls with various band width were tested and compared with the whole wall behavior. The ½ scaled brick walls placed in a rigid steel frame in which four corners were hinged and tested under lateral monotonic loading. The specimens were of seven types and each type replicated three times. The results showed that the strut width can be taken as 1/3 of the wall diagonal length.