Kullanıcı odaklı ve doğadan esinlenen yeni bir tasarım işlem modelinin geliştirilmesi
Development of a noval user centered and nature inspired design process model
- Tez No: 560684
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN RIZA BÖRKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Makine Mühendisliği, Industrial Design, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yeni bir ürün tasarlarken etkin yöntemler kullanma ve sistematik bir çözüm arama çok önemlidir. Tasarım yöntemleri genelde evrensel olmalı ve her durumda uygulanabilmelidir. Ancak, bu yöntemler ürün ve sektöre bağlı olarak değişebilir veya tercih edilebilirdir. Ayrıca, kullanılan bir tasarım yöntemi yeterince denenmiş, esnek ve geliştirilebilir de olmalıdır. Doğa, kullanıcı ve üretici için iyi bir tasarım, problemi farklı açılardan ele alma ve çözmede kullanılacak hibrit bir tasarım yöntemi ile mümkün olabilir. Bu tez kapsamında, ürün tasarımında kullanılan QFD, TRIZ, Kavramsal Tasarım ve Biyolojiden Esinlenen Tasarım (BID) yaklaşımlarından yararlanılarak yeni bir karma tasarım işlem modeli oluşturulması hedeflenmiştir. Bu model, çevre- üretici- tüketici beklentileri nezdinde en kısa zamanda en doğru çözüme ulaşabilmek için oluşturulmuş bir takım sistematik tasarım basamaklarını içermektedir. Tasarım yaklaşımları ve oluşturulan yeni tasarım işlem modeli örnek tasarım problemleri ile denenmiş ve olumlu sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
When designing a new product, it is very important to use effective methods and search for a systematic solution. Design methods should generally be universal and should be applicable in all cases. However, these methods may vary or be preferable depending on the product and sector. Also, a design method used should be sufficiently tried, flexible and developed. A good design for nature, user and manufacturer can be possible with a hybrid design method to be used to address and solve the problem from different angles. In this thesis, it is aimed to create a new mixed design process model by taking advantage of QFD, TRIZ, Conceptual Design and Biology-Inspired Design (BID) approaches used in product design. This model consists of a set of systematic design steps designed to achieve the right solution in the shortest time with the expectations of the environment-producer-consumer. The design approaches and the new design process model created are supported by case studies.