Yargı kararları ışığında gümrük uyuşmazlıkları ve çözüm yollarının değerlendirilmesi
The evaluation of custom disputes and solution ways in the light of jurisdiction decisions
- Tez No: 560694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BİYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Uluslararası ticaretin çok büyük bir hacme ulaşması ülke sınırlarının ticari anlamda ortadan kalkmasına dolayısıyla dış ticarette artan bu işlem hacmi gümrük işlemlerini daha karmaşık ve oldukça teknik bir alan haline gelmesine neden olmuştur. Merkezi yönetim vergi gelirlerinin önemli bir kısmını oluşturan dış ticarette alınan vergiler günümüzde bir devletin ticaret politikalarını uygulama konusunda çok önemli bir enstrüman haline gelmiştir. Bu çalışmada Türk gümrük mevzuatında yaşanan uyuşmazlıklar yargı kararları doğrultusunda ele alınmıştır. Literatür taraması araştırma yöntemiyle yapılan çalışmada gümrük mevzuatına dair genel bilgilere, eski ve yeni gümrük kanunlarındaki yapılan düzenlemelere yer verilmiştir. Ayrıca dış ticarette alınan vergiler konusunda yaşanan uyuşmazlıklar nedeniyle ortaya çıkan yüksek yargı içtihatları ile uyuşmazlıklara neden olan durumlar incelenmiştir. Bunlara ek olarak gümrük idaresi ile vergi idaresinin koordinasyonlu çalışmamasından kaynaklanan sorunların olduğu ve bu sorunların giderilmesine dair çalışmaların olduğu da tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuç kısmında konuya dair genel değerlendirmeler yapılmış ve çalışmanın temelini oluşturan gümrük uyuşmazlıklarına yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
International trade that reaches a large volume has led to customs procedures becoming complex and technical. Customs duties have constituted a significant part of central government tax revenues. Also customs duties play a crucial role in implementing a state's trade policies nowadays. In this study, the disputes in Turkish customs legislation are handled in accordance with judicial decisions. This study was carried out by literature review method. In the study, general information about customs legislation, regulations of old and new customs laws are included. In addition, judicial decisions on disputes concerning customs duties have examined. At the same time, it has determined that there are problems arising from the lack of coordination of the customs administration and tax administration and there are studies to solve these problems. In the conclusion part of the study, general evaluations have made about the subject. The solution proposals have presented which aim to minimize the customs disputes.