Dijital pazarlamada marka yönetimi ve hızlı tüketim sektörüne yönelik bir uygulama
Brand management on digital marketing and an research on fmcg sector
  1. Tez No: 560699
  2. Yazar: BURAK DAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dijital pazarlamada marka yönetimi ve hızlı tüketim sektörüne yönelik yapılan bu araştırmada, hızlı tüketim sektöründe dijital pazarlamanın marka yönetimine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma, hızlı tüketim sektöründe dijital pazarlamanın marka yönetimine etkisinin tüketiciler tarafından algılanış biçimini kapsamaktadır. Çalışmanın nicel boyutuna yönelik olarak ölçme araçlarının uygulanması sonucunda elde edilecek veriler SPSS for Windows 23.0 paket programıyla analiz edilmiştir. Tanımlayıcı özelliklerinin belirlenmesinde yüzde, frekans, ortalama ve standart sapma istatistiklerinden yararlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre lise mezunu katılımcıların ilköğretim mezunu, lisans mezunu, yüksek lisans mezunu ve doktora mezunlarına göre soğuk içeceği daha çok tüketmektedir. Ayrıca internetten alışveriş yapan katılımcıların internetten alışveriş yapmayan katılımcılara göre daha fazla firmayı bilmektedir. İnternetten alışveriş yapan katılımcıların internetten alışveriş yapmayan katılımcılara göre daha fazla soğuk içecek tüketmektedir. Bunun yanında erkek katılımcılar kadın katılımcılara göre daha fazla“Firmanın dijital medya çalışmaları kültürüm açısından kabul edilebilirdir.”İfadesine katılım göstermektedirler. 24-35 yaş arası ve 36-50 yaş arası katılımcılar 51 yaş ve üzeri katılımcılara göre daha fazla“Firmanın dijital ortamda markasına yaptığı yatırımı başarılı buluyorum.”Ayrıca“Firma sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanmaktadır.”ifadesine katılım göstermektedirler.
Özet (Çeviri)
In this research, which on brand management and FMCG on digital marketing, it is aimed to determine digital marketing's role on FMCG and it's way to be understood by customers. The data that will be received from measuring tools of quantitative research, will be analyzed in SPSS for Windows 23.0 program. To determine descriptive features, percentages, frequences, average and standart deviation features are used. According to the research results, high school graduates drink more cold bevereges than elementary, college and master's degree graduates. Research also shows that participants who do online shopping knows more firms than those who do not. Participants who shops from internet consume more cold beverages than those who do not shop online. Along with this, men participants agree more on“Firm's advertisements are suitable for my culture.”phrase then women. Participants who are between 24-35 and 36-50 ages agree more on“Firm's investment on digital market is succesful.”phrase than participants older than 51 years old.